Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Wysiew

Jak wysiewać zboża jare? Porady i sugestie

0

Rolnicy muszą posiąść sporą wiedzę, aby otrzymać zdrowe i obfite plony. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi zboża jare, czyli rośliny jednoroczne, których cykl rozwoju zachodzi w czasie jednego cyklu wegetacyjnego. Zaliczamy do nich między innymi owies, pszenicę jarą, proso, pszenżyto jare, kukurydzę zwyczajną czy mak lekarski. Co należy wiedzieć na temat wysiewu zbóż jarych? Jak przeprowadzić prace, aby uzyskać obfite plony?

W jakim terminie wysiewać zboża jare?

Jedną z ważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać, uprawiając kukurydzę, soję, ziemniaki i inne zboża jare, jest termin wysiewu. Warto wiedzieć o nich przede wszystkim, że okres wegetacyjny jest krótszy niż w przypadku zbóż ozimych. W praktyce oznacza to, że wysiew najlepiej przeprowadzić w okresie od drugiej połowy marca do końca pierwszej dekady kwietnia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ opóźnienia mogą skutkować spadkami plonów (krótszy okres wegetacji). W takim przypadku rośliny będą też bardziej narażone na szkodniki oraz choroby. Dłuższy okres wegetacyjny pozwala na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, które znajdują się w glebie oraz zgromadzonego zapasu wody.

O czym jeszcze pamiętać, wysiewając zboża jare?

Optymalny okres wysiewu to jedna z ważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać w przypadku zbóż jarych. Oprócz tego istotna jest również gęstość czy głębokość siania. W przypadku zbóż jarych należy się kierować następującymi zasadami:

  • 550-600 kłosów na metr kwadratowy w przypadku pszenicy,
  • 12 centymetrów głębokości, międzyrzędzia co 20-30 centymetrów w przypadku bobiku,
  • 3-4 centymetry głębokości, międzyrzędzia co 20-30 centymetrów w przypadku łubinów,
  • obsada w granicach 100 tysięcy roślin na 1 hektar w przypadku buraków,
  • sadzenie bulw ziemniaków na głębokości 2 centymetrów poniżej wyrównanej powierzchni pola.

Oprócz tego w przypadku zbóż jarych trzeba również pamiętać o konieczności stosowania oprysków na chwasty od początku wegetacji, chyba że są stosowane mechaniczne zabiegi pielęgnacyjne mające na celu pozbycie się chwastów. Ponadto wskazane jest też odkwaszanie oraz zbilansowane nawożenie, które powinno być dopasowane do zasobności. Co więcej, jeśli pole jest zachwaszczone, to można zdecydować się na wykorzystanie herbicydów.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk