Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Wykorzystanie nasion poplonowych w rolnictwie

0

Możemy wyróżnić wiele rodzajów nasion wykorzystywanych przez rolników czy właścicieli ogrodów. Zaliczamy do nich między innymi nasiona poplonowe, które wpływają na żyzność i biologiczną aktywność gleby. Oprócz tego dostarczają jej również niezbędnych składników odżywczych. Czym się wyróżniają nasiona poplonowe, co się do nich zalicza i dlaczego warto w nie inwestować, posiadając pole uprawne albo ogród?

Co zaliczamy do nasion poplonowych?

Rolnicy wykorzystują rozmaite sposoby mające na celu poprawę jakości i ilości plonów. Oprócz zastosowania nawozów mineralnych czy naturalnych dużym zainteresowaniem cieszy się również wykorzystanie nasion poplonowych. Poplonem nazywamy rośliny, które są uprawiane pomiędzy dwoma głównymi plonami na roli. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje takich nasion.

Pierwsze z nich to ozime, które są wysiewane jesienią i najczęściej są przeznaczone na paszę dla zwierząt. Ścierniskowe z kolei są wysiewane latem. Podobnie jak te pierwsze mogą służyć jako pokarm, jednak oprócz tego pełnią też funkcję zielonego nawozu. Wyróżniamy jeszcze tak zwane wsiewki międzyplonowe. W tym przypadku mamy do czynienia z nieco inną uprawą, ponieważ nasiona zasiewa się w tym samym okresie, co główne plony albo w czasie ich wegetacji.

Dlaczego warto inwestować w nasiona poplonowe?

Istnieje wiele sposobów na poprawę warunków na polu. Jednak inwestycja w nasiona poplonowe cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wielu rolników, ponieważ ich wysiew niesie za sobą wiele korzyści:

  • poprawę warunków glebowych,
  • ochronę przed wysuszeniem,
  • ochronę przed intensywnymi opadami,
  • zatrzymanie składników odżywczych i mineralnych w glebie,
  • zwiększenie ilości materii organicznej w glebie,
  • zmniejszenie zasolenia gleby.

Wykorzystanie poplonu jest niezwykle ważne, ponieważ w innym przypadku gleba byłaby narażona na działanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – przesuszenie. Oprócz tego należy również wiedzieć, że zastosowanie takich nasion jest regulowane prawnie. Stanowi bowiem obowiązek dla rolników, którzy posiadają pole o powierzchni przekraczającej 15 hektarów. Warto jednak zdecydować się na ich zakup niezależnie od wielkości przestrzeni uprawnej. Nasiona poplonowe mają naprawdę szerokie zastosowanie w rolnictwie.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk