Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Co zaliczamy do nawozów mineralnych?

0

Nawozy mineralne stosowane są zarówno w przydomowych ogródkach, jak na terenach upraw towarowych. Stosowane są w celu poprawy warunków rozwojowych roślin poprzez wzbogacanie gleby w substancje odżywcze, witaminy, mikro i makroelementy. Ze względu na sposób pozyskiwania i skład, nawozy mineralne dzielą się na kilka rodzajów. W artykule wymieniamy wszystkie z nich i podpowiadamy, jakie mają zastosowanie.

Rodzaje i zastosowanie nawozów mineralnych

Nawozy mineralne zawierają związki chemiczne, które mogą być przyswajane zarówno bezpośrednio przez rośliny, jak i mogą ulegać przemianom w glebie. To kryterium dzieli je na szybko działające i wolno działające, jednak ich podstawowy podział opiera się na składzie, dlatego wśród nich wyróżnia się nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Wszystkie z nich mogą występować pod inną postacią, dlatego dodatkowo dzielą się na płynne i granulowane. Ze względu na zawartość najważniejszych mikro i makroelementów, wśród nawozów mineralnych znaleźć można nawozy azotowe, fosforowe, potasowe czy wapniowe.

Nawozy azotowe odgrywają ważną rolę w procesie rozwoju roślin, a także zwiększają intensywność ich wzrostu, zapewniając tym samym zwiększenie plonu oraz masy zielonej. Świetnie sprawdzą się w przypadku roślin ozdobnych i owocowych. Warto pamiętać, że najlepiej podawać je wiosną, jednak nie później, niż do lipca. Nawozy fosforowe z kolei można stosować zarówno wiosną, jak i jesienią. Wzbogacają glebę o fosfor, który stanowi niezbędny składnik budulcowy kwiatów, liści oraz owoców roślin. Te zawierające potas wspomagają gospodarkę wodną roślin, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na działanie suszy oraz bardziej wytrzymałe. Ponadto potas efektywnie poprawia smak, kolor oraz aromat owoców i warzyw. Nawozy mineralne wapniowe skutecznie zmieniają pH gleby, likwidując problem zbyt dużego zakwaszenia podłoża. Dzięki ich zastosowaniu gleba zyskuje obojętny lub nawet alkaiczny odczyn, co z kolei warunkuje prawidłowy rozwój i wzrost roślin. Wśród innych rodzajów nawozów mineralnych wyróżnić można także nawozy magnezowe czy siarkowe.

Jak stosować nawozy mineralne?

Ważne jest, aby każdy nawóz mineralny stosować zgodnie z bezpośrednimi zaleceniami producenta, które zazwyczaj podane są na opakowaniu. Wszystkie z nich powinny być ponadto użytkowane w sposób zgodny z przeznaczeniem – tak, aby nie stanowić zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Warto przy okazji pamiętać, że nadmierna ilość nawozu szkodzi roślinom, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać przedziałów, które dotyczą danego produktu.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk