Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Wysiew
Trawnik

Zakładanie nowych użytków zielonych. Od czego zacząć?

0

Zakładanie nowych użytków zielonych może być fascynującym wyzwaniem, ale dla osób początkujących często okazuje się trudne i skomplikowane. Właściwe planowanie i wykonanie są kluczowe w procesie tworzenia pięknego i funkcjonalnego ogrodu czy parku. Gdzie należy szukać inspiracji? Jak dobrze przygotować teren pod zakładanie trawnika i na co zwracać uwagę, by wybrać odpowiednią mieszankę traw? W tym poradniku dla początkujących odpowiemy na te i inne pytania dotyczące pierwszych etapów zakładania różnego typu użytków zielonych.

Przygotowanie terenu do wysiewu trawy

Pierwszym etapem pracy jest ocena stanu terenu, na którym chcemy założyć trawnik. Następnie należy uporządkować teren. Usunięcie kamieni, korzeni, gałęzi i innych przeszkód jest niezbędne przed wysiewem. Po tym cały obszar trzeba dokładnie odchwaścić i wykonać aerację, czyli napowietrzenie gleby. Dzięki temu korzenie będą miały łatwiejszy dostęp do wody i składników mineralnych. Kolejnym krokiem jest wyrównanie terenu. Można to zrobić za pomocą specjalistycznego sprzętu lub ręcznie, przy użyciu grabi i walca. Ważne jest, aby uważać na zbyt intensywne ugniatanie gleby, co może prowadzić do powstania niekorzystnej struktury.

Następnie warto pomyśleć o nawożeniu. Przed wysiewem trawy należy dodać do gleby odpowiednią ilość nawozu. W tym przypadku warto sięgnąć po produkty o zwartych granulach. Dzięki temu nawóz rozłoży się równomiernie, a rośliny będą miały łatwiejszy dostęp do składników odżywczych. Ostatnim krokiem jest dokładne podlewanie i przykrycie terenu. Woda pozwoli na odpowiednie nasycenie gleby, a przykrycie terenu matą lub agrowłókniną ochroni go przed deszczem i silnym wiatrem.

Wybór mieszanki nasion

Po odpowiednim przygotowaniu terenu czas na wybór odpowiedniej mieszanki nasion. Dobór trawy do siewu jest kluczowy, ponieważ warunkuje ona zarówno wygląd, jak i funkcjonalność trawnika. Istnieją różne rodzaje mieszanek nasion, przeznaczone do różnych typów terenów. Dlatego też ważne jest, aby przed zakupem dokładnie zastanowić się, jaki trawnik chcemy uzyskać i w jaki sposób będzie on użytkowany. Na ogół wyróżniamy mieszanki nasion przeznaczone do ogrodów prywatnych, parków publicznych oraz terenów rekreacyjnych. Trawy ogrodowe są zazwyczaj drobniejsze i krótsze niż te przeznaczone dla parków czy terenów rekreacyjnych. Do parków, skwerów oraz terenów rekreacyjnych natomiast stosujemy mieszanki nasion wytrzymalsze na obciążenia mechaniczne. Mieszankę trzeba również dobrać do warunków panujących na danym obszarze: wilgotności, stopnia zacienienia i tym podobnych.

Na rynku istnieje wiele firm produkujących mieszanki nasion traw, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać najbardziej odpowiednią opcję dla danego terenu. Dzięki odpowiednio dobranym mieszankom nasion uzyskamy trawnik, który spełni nasze oczekiwania pod względem funkcjonalnym i estetycznym.

 


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk