Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Zboża

Czym się różnią zboża jare od ozimych?

0

Właściciele pól uprawnych stają przed wyborem hodowanych roślin. Najczęściej zdarza się tak, że podstawą ich produkcji są zboża. Warto jednak wiedzieć, że kukurydza, pszenica czy jęczmień różnią się od siebie na przykład okresami wegetacyjnymi. W związku z tym powinny być wysiewane w innych okresach, a do tego wymagają różnej pielęgnacji. Z tego powodu wyróżniamy podział na zboża jare oraz ozime. Co należy wiedzieć na ich temat?

Co to są zboża ozime? Gdzie i kiedy najlepiej je wysiewać?

W celu porównania zbóż ozimych z jarymi warto najpierw krótko scharakteryzować każde z nich. Jeśli chodzi o wspomniane na początku zboża ozime, to wyróżniają się przede wszystkim tym, że do ich rozwoju niezbędne są niskie temperatury. W związku z tym wysiew powinien odbywać się jesienią. Dokładny termin jest uzależniony od regionu i rodzaju zboża, jednak najczęściej jest to okres od 10 września do 1 dekady października. Wykorzystywanie ich przez polskich rolników jest niezwykle popularne z uwagi na panujące warunki atmosferyczne. Plony są odporne na działanie mrozu czy suszy. Do zbóż ozimych zaliczamy przede wszystkim żyto hybrydowe, pszenżyto, pszenicę oraz żyto Dańkowskie Diament i Dańkowskie Rubin.

Co należy wiedzieć na temat zbóż jarych?

O zbożach jarych należy wiedzieć przede wszystkim, że są to rośliny jednoroczne, natomiast ich cykl rozwoju zachodzi w czasie jednego okresu wegetacyjnego. Ważną informacją jest też ta, że są wysiewane wiosną – najczęściej od 3 dekady marca do 1 dekady kwietnia. Do najpopularniejszych zbóż jarych zaliczamy proso, jęczmień wielorzędowy oraz owies zwyczajny. Decydując się na ich wysiew, trzeba pamiętać o tym, aby dopasować je do rodzaju gleby.

Podsumowując, najważniejszą różnicą pomiędzy zbożami jarymi i ozimymi jest okres wysiewu. Poza tym zboża jare są mniej wymagające w stosunku do ozimych. Jednak w przypadku tych pierwszych trzeba zwrócić szczególną uwagę na gęstość siewu – im będzie gęstszy, tym gorszych plonów można się spodziewać. Opłacalność obu gatunków jest uzależniona przede wszystkim od warunków pogodowych. W przypadku surowych zim lepiej zdecydować się na odmiany ozime jednak w cieplejszych latach bezpieczniej będzie wysiać zboża jare.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk