Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Czym podsiewać łąki i pastwiska?

0

Podsiew jest jedną z podstawowych metod renowacji użytków zielonych, czyli łąk kośnych i pastwisk dla zwierząt. Warto go wykonać, gdy plony są słabe, uszkodzenia darni mieszczą się w zakresie 30–60 procent, a także gdy całkowite zniszczenie starej darni nie wchodzi w grę. Łąki podsiewa się najczęściej na wiosnę, przed ruszeniem wegetacji, by w pełni wykorzystać pozimową wilgoć. Drugą opcją jest podsiew na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni. W obu przypadkach kluczowy dla powodzenia tego zabiegu jest, poza odpowiednią techniką prac, wybór odpowiednich gatunków traw, którymi zasila się pastwiska. W tym wpisie przedstawimy te, które sprawdzają się najlepiej.

Gatunki traw stosowane do podsiewu

Gatunki traw stosowane do podsiewu łąk powinny charakteryzować się szybkim wschodem i dobrą konkurencyjnością. W tej kategorii prym wiodą życice – trwała (wczesna i późna), mieszańcowa, wielokwiatowa, a także festulolium. Na słabszych ziemiach świetnie sprawdza się natomiast kupkówka pospolita – szybko rosnąca i odporna na suszę. Pastwiska i łąki często podsiewa się także roślinami białkowymi. W przypadku pastwisk polecana jest przede wszystkim koniczyna biała, a łąk kośnych – koniczyna łąkowa. Podsiew lucerną raczej się odradza, bo rzadko przynosi pożądane efekty. Można jednak stosować ją na gleby mineralne.

Gatunki traw na podsiew warto dobrać również do warunków panujących na łące. I tak na gleby suche warto wysiać kupkówkę pospolitą, stokłosę bezostną, życicę mieszańcową i wielokwiatową, festulolium oraz koniczynę czerwoną i białą. Z kolei gleby wilgotne dobrze jest podsiać życicą trwałą, wielokwiatową i mieszańcową, tymotką łąkową, wyczyńcem łąkowym oraz koniczynami: białoróżową, białą i łąkową.

Gotowe mieszanki nasion idealne na podsiew

Mieszanki traw pastewnych na podsiew można skomponować samodzielnie, ale znacznie wygodniej jest sięgnąć po gotowe produkty o optymalnie dobranych proporcjach poszczególnych nasion. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

  • Mieszankę kośną PODSIEW marki Agronas – przeznaczoną głównie do łąk, z którym pozyskuje się siano i sianokiszonkę dla bydła, złożoną z różnych gatunków życicy;
  • Mieszankę kośną PODSIEW Plus marki Agronas – z dodatkiem festulolium oraz koniczyny łąkowej;
  • Mieszankę Pastwiskową marki Agronas – o szybkim odroście, idealną na paszę zieloną dla bydła;
  • A-2 marki Graminex – na grunty mineralne, dobrze uwilgotnione, do wypasania oraz na siano;
  • B-1 marki Graminex – zawiera kupkówkę pospolitą, nadaje się do wypasania i na siano, dobrze rośnie na słabych, okresowo suchych ziemiach;
  • Melba R-I marki Najlepsze Trawy z Iławy – na pastwiska okresowo suche, dla krów mlecznych i koni, o szybkim odroście i dobrej regeneracji.

Kierując się warunkami panującymi na łące, można wybierać także specjalne mieszanki przeznaczone na gleby suche albo wilgotne (z oferty Agronas). 


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk