Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Jak chronić trawnik przed chwastami?

0

Piękny i zadbany trawnik to efekt, który chce osiągnąć każdy właściciel przydomowego ogródka. Czasami jednak zdarza się tak, że mimo regularnego nawadniania i koszenia przestrzeń nie prezentuje się najlepiej. Problemem mogą okazać się na przykład chwasty, które wpływają zarówno na estetykę, jak i rozwój trawnika. Jak chronić trawnik przed chwastami i w jaki sposób się ich skutecznie pozbyć?

Kiedy na trawniku mogą pojawiać się chwasty? 

Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi chwastów, warto wiedzieć przede wszystkim, jakie czynniki sprzyjają temu procesowi. Po wysadzeniu mieszanek traw dekoracyjnych czy regeneracyjnych przychodzi bowiem czas na odpowiednią pielęgnację murawy. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do szybkiego wzrostu chwastów. Mowa tutaj przede wszystkim o regularnym koszeniu. Trawnik należy kosić co 5-7 dni na wysokość około 6 centymetrów. Takie praktyki skutecznie osłabiają chwasty, które właściwie nie mają szans na wzrost.

Kolejną kwestią jest nawożenie. Rezygnacja ze stosowania nawozów mineralnych lub nawozów naturalnych przyczyni się do wolniejszego tempa odrastania trawy i spowoduje, że chwasty zdominują przestrzeń, ponieważ nie potrzebują zbyt dużej ilości składników pokarmowych. Ponadto wiele nawozów wykazuje właściwości  wypierające chwasty.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów? 

Czasami zdarza się tak, że mimo odpowiedniej pielęgnacji trawnika i regularnym stosowaniu nawozów mineralnych można na nim zaobserwować chwasty. Niektórzy ogrodnicy decydują się na ręczne usuwanie, jednak taka metoda jest czasochłonna. Lepiej zdecydować się na zastosowanie środków chwastobójczych. Jednak w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego produktu – niewłaściwy preparat może również zniszczyć trawę.

Ponadto ważne jest też właściwe zastosowanie środków chwastobójczych. Prace należy przeprowadzić w czasie bezdeszczowej pogody. Aby woda nie spłukała preparatu, warto też na kilka dni zaprzestać podlewania. Należy jednak pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja trawnika często okazuje się wystarczająca i zastosowanie produktów zwalczających chwasty powinno być ostatecznością.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk