Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Zboża

Czy zboża jare mogą być wysiewane jako nasiona jednogatunkowe?

0

Zboża jare wyróżniają się przede wszystkim stosunkowo krótkim okresem wegetacji. Powinny być wysiewane jak najwcześniej, aby uzyskać jak najlepsze plony. Wielu rolników zastanawia się nad tym, czy zboża jare mogą być wysiewane jako nasiona jednogatunkowe. Jak to wygląda w praktyce i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Dlaczego zboża jare cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników?

Popularność zbóż jarych wynika przede wszystkim z tego, że wyróżniają się o wiele krótszym okresem wegetacyjnym niż zboża ozime. Oprócz tego warto o nich wiedzieć również, że są to rośliny jednoroczne. Ich cykl rozwoju zachodzi w ciągu jednego cyklu wegetacyjnego. W praktyce oznacza to, że jeśli zostaną wysiane wiosną, to latem można otrzymać obfite plony.

Co więcej, zboża jare są również przystosowane do różnych warunków glebowych, więc sprawdzą się również na trudniejszych gruntach. W większości przypadku najlepiej wysiewać je od trzeciej dekady marca do pierwszej dekady kwietnia. Do zbóż jarych zaliczamy między innymi pszenżyto jare, żyto jare, pszenicę jarą, owies oraz jęczmień jary.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Rolnicy, którzy poszukują nasion najlepszej jakości, często zastanawiają się nad tym, czy zboża jare mogą być wysiewane jako nasiona jednogatunkowe. Otóż warto o nich wiedzieć, że rzeczywiście tak jest, czyli sprawdzą się nie tylko jako mieszanka, ale również nasiona jednogatunkowe. Niezależnie od tego, które zostaną wybrane, każde z nich gwarantują zdrowe plony – zboża jare są bowiem odporne na choroby.

Wśród polskich rolników nie słabnie jednak zainteresowanie zbożami jarymi w formie mieszanek. Dzieje się tak, ponieważ taki wybór pozwala na ograniczenie kosztów uprawy oraz zmniejszenie wahań plonów, co wynika ze zmienności glebowej oraz różnych warunków pogodowych. W sklepach dla rolników dostępnych jest coraz więcej gatunków wykazujących wysoką odporność na niskie temperatury. Właśnie dlatego warto po nie sięgać nie tylko w formie mieszanek, ale również nasion jednogatunkowych.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk