Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik

Trawy pastewne polecane do użytkowania kośnego

0

Wielu początkujących rolników i hodowców zadaje sobie pytanie, w jaką mieszankę traw zainwestować, by uzyskać wysokiej jakości siano lub sianokiszonkę przeznaczoną dla bydła czy koni. Producenci mieszanek traw pastewnych wychodzą im naprzeciw, oferując gotowe produkty o różnym składzie i właściwościach, które wystarczy dobrać do planowanego zastosowania, warunków uprawy i zapotrzebowania zwierząt na poszczególne składniki odżywcze. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Dobór mieszanki do warunków uprawy

Pierwszym kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę, są warunki uprawy. Dopasowanie do nich optymalnej mieszanki sprawi, że uzyskane plony będą zadowalające. Przed zakupem nasion trawy trzeba zatem ustalić rodzaj gleby, jej żyzność i stan uwilgotnienia, ponieważ te czynniki w dużej mierze wpływają na rozwój runi. Przykładowo do gleb suchych i mało żyznych nadaje się mieszanka z przewagą życicy trwałej, kostrzewy łąkowej i kupkówki pospolitej taka jak Kośna na gleby suche marki Agronas. W warunkach większego, a okresowo nawet nadmiernego zawilgocenia dobrze rośnie natomiast życica mieszańcowa, kostrzewa czerwona czy tymotka łąkowa, jakie można znaleźć w składzie Mieszanki Łąkowej tej samej firmy.

Siano czy kiszonka?

Wybór mieszanki traw pastewnych można uzależnić także od planowanego przetworzenia trawy po jej skoszeniu. Mieszanki stworzone z myślą o sianokiszonce zawierają gatunki takie jak życica trwała, życica wielokwiatowa, kupkówka pospolita, koniczyna biała, lucerna i festulolium. Dodatek festulolium, czyli ziewnika łąkowego będącego skrzyżowaniem kostrzewy i życicy, sprawia, że kiszonka szybciej się konserwuje, a ponadto pozytywnie wpływa na produkcję mleka u krów.

Mieszanki łąkowe przeznaczone na siano tylko w niewielkim stopniu różnią się składem. Cenna może być w ich przypadku zawartość koniczyny szwedzkiej. Mieszanki na kiszonkę i siano mogą natomiast cechować inne proporcje nasion poszczególnych gatunków traw. Trzeba jednak podkreślić, że dostępne w sprzedaży trawy pastewne w większości przypadków sprawdzą się równie dobrze do produkcji obu wymienionych rodzajów paszy objętościowej – z tej samej łąki będzie zatem można pozyskać zarówno siano, jak i kiszonkę wysokiej jakości.

Dobór trawy do potrzeb zwierząt

Na koniec warto także zwrócić uwagę na potrzeby konkretnego gatunku zwierząt – inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze zawarte w paszy objętościowej będą bowiem miały mleczne krowy, a inne konie sportowe czy stado kóz. Wiele zależy tu od rodzaju chowu, przeznaczenia i eksploatacji zwierząt. Przykładowo dla produkujących duże ilości mleka krów dobrze wybrać mieszankę o podwyższonej zawartości białka (z lucerną, koniczyną łąkową i festulolium), a w przypadku koni szlachetnych lepiej sięgnąć po mieszanki mniej energetycznych traw niskocukrowych, bogatych we włókna pokarmowe, takich jak tymotka, kostrzewa czy wiechlina.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk