Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik
Trawnik

Pomysły na obrzeża trawnika

0

Dbam o trawnik – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Aby trawnik był gęsty, żywozielony i znosił nawet intensywne użytkowanie, w ciągu sezonu należy wykonywać szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Obejmują koszenie, dostarczanie wody i składników pokarmowych, wałowanie, napowietrzanie i usuwanie warstwy filcu. Jak wykonywać poszczególne prace na trawniku?

Trawa ma duże wymagania, dotyczy to m.in. zapotrzebowania na wodę i składniki pokarmowe. Jest to związane nie tylko z preferencjami indywidualnymi poszczególnych gatunków trawy, ale także wysokimi wydatkami energetycznymi niezbędnymi do szybkiej regeneracji po koszeniu. Jednocześnie dzięki koszeniu trawa jest zwarta, gęsta i pozwala na wygodne korzystanie z trawnika. 

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne na trawniku:

-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-11.png

Koszenie trawy

Koszenie to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny! Zawsze powinno być wykonywane starannie i terminowo.

 • Pierwsze koszenie wykonuje się, gdy trawnik osiągnie wysokość ok. 8-10 cm. Wysokość cięcia powinna być ustawiona na ok. 5-6cm. Po zabiegu należy zastosować nawożenie azotowe.
 • Następne koszenie wykonuje się niżej, na wysokość 3-4 cm. Ważne, aby przez cały rok utrzymywać jednakową wysokość koszenia. To zapewni piękny wygląd trawnika. Technicznie nie sprawia to problemów, wystarczy ustawić określony tryb w kosiarce czy traktorku koszącym.
 • Częstotliwość koszenia zależy od pory roku, nawożenia, nawadniania, a także rodzaju zastosowanej mieszanki traw. Trawnik należy kosić co 7-10 dni pamiętając, że nie można dopuścić do tego, aby jego wysokość osiągnęła powyżej 10 cm.

Koszenie wykonuje się „po rosie” tzn. rano lub wieczorem. Nie zaleca się pozostawiania skoszonej trawy na trawniku, utrudnia ona bowiem odrastanie młodych pędów traw.

-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-12.png

Nawadnianie trawnika

 • W naszych warunkach klimatycznych niemożliwe jest utrzymanie trawnika w dobrym stanie bez nawadniania (okresem krytycznym są okresy letnie). Ilość wody niezbędnej do utrzymania prawidłowej wilgotności zależy od zwięzłości gleby. Opady naturalne i ich nierównomierne rozłożenie w czasie nie pokrywają zapotrzebowania trawy w wodę w stopniu zadowalającym.
 • W pierwszych 3 tygodniach od wysiewu glebę należy regularnie podlewać, gdyż nasiona potrzebują stałej umiarkowanej wilgotności. Czasem oznacza to kilka zabiegów w ciągu dnia.
 • Najintensywniej podlewamy młody trawnik (3-4 tygodnie), pamiętając aby jego powierzchnia pozostawała cały czas wilgotna. W tym celu można zastosować zraszacze.
 • Najefektowniejsze jest podlewanie trawnika porankiem – uniknie się w ten sposób strat spowodowanych odparowaniem wody. Następny w kolejności dobry termin to wieczór.

Dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2 do 5 litrów wody na 1 m2 tygodniowo. Gleba powinna być nawilżona na głębokość co najmniej ok. 10-15 cm.

-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-13-kopia.png

Prawidłowe nawożenie trawnika

Przy zakładaniu trawnika należy zastosować około 1/3 rocznej dawki nawozu. Później nawozy stosuje się bardziej intensywnie.

 • Częste koszenie oraz płytki system korzeniowy (8-10 cm) trawy wpływają na szybkie pobieranie składników pokarmowych. Dlatego też należy je uzupełniać stosując nawozy z dodatkiem mikroelementów (sód, magnez, żelazo, mangan, bor, itd.), np. nawóz do trawników Wiosna Nawóz do trawnika Najlepsze Trawy z Iławy
 • Częstotliwość nawożenia jest zależna od sposobu użytkowania trawnika, najczęściej stosuje się pięciokrotne nawożenie w okresie wegetacyjnym po skoszeniu i zgrabieniu trawy.
 • Przedawkowanie (szczególnie nawozu azotowego) powoduje żółknięcie i przypalenie trawnika. Odratowanie jest możliwe poprzez zastosowanie zwiększonego deszczowania (do wystąpienia tzw. pływającego trawnika). Nadmierna ilość nawozu zostanie wypłukana i przeniesiona do głębszych warstw gleby.
-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-14.png

Aeracja i wertykulacja trawnika

Aeracja i wertykulacja to najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne stosowane przy wiosennej regeneracji trawnika. W praktyce warto je wykonywać kilkukrotnie w ciągu sezonu.

 • Napowietrzanie trawnika jest skutecznym zabiegiem przeciwdziałającym „filcowaniu się trawnika” (tworzeniu próchnicy powierzchniowej utrudniającej dostęp światła i składników pokarmowych do systemu korzeniowego trawy).
 • Zabiegi rozluźniania podłoża można podzielić na dwie grupy: aeracja - nakłuwanie darni na głębokość ok 8-10 cm; wertykulacja – pionowe cięcie darni na głębokość ok 7 cm.
 • Pionowe cięcie trawnika można wykonywać specjalistycznymi grabiami ogrodniczymi lub urządzeniem mechanicznym wertykulatorem. Na większych powierzchniach proponujemy jednak wał z długimi kolcami.

Jeśli nie posiadamy specjalistycznego sprzętu do wykonania powyższych zabiegów - aeratora lub wertykulatora, można użyć wideł szerokozębnych. Nakłucia należy wykonywać co ok. 20 cm, a następnie trzeba wypełnić je piaskiem.

-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-15.png

Wałowanie trawnika

Wałowanie jest podstawowym zabiegiem rozluźniającym powierzchnię trawnika i pobudzającym krzewienie się trawy.

 • Wyróżniamy wałowanie: lekkie posiewne, przed i po pierwszym koszeniu i standardowe - przynajmniej raz w roku najlepiej prowadzone wczesną wiosną. Zabieg ten ma na celu dociśnięcie gleby do korzeni. Wykonujemy go przy średniej wilgotności podłoża, gdzie naturalna jej plastyczność umożliwia skuteczne wykonanie tego zabiegu.
 • Należy pamiętać, aby nie wykonywać wałowania na mokrym podłożu.
 • Ciężar wału powinien być dostosowany do plastyczności trawnika średnio od ok. 100 do 300 kg.

Regularna pielęgnacja trawy obejmująca powyższe działania sprawi, że trawnik będzie powodem chluby dla właściciela ogrodu.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk