Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Kryteria wyboru uli dla pszczół

0

Początkujący pszczelarz staje przed wieloma wyborami. Jedną z ważniejszych decyzji, które trzeba podjąć, zakładając pasiekę, jest niewątpliwie wybór uli. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, a przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się ze specyfikacją każdego z nich. Dobrze, jeśli ul będzie trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych i zapewni pszczołom odpowiednie warunki do funkcjonowania. Jakie kryteria należy brać pod uwagę, wybierając ule do założenia albo rozwoju pasieki?

Jaki rodzaj uli wybrać do pasieki? 

W sklepach z akcesoriami dla pszczół można znaleźć naprawdę dużo produktów. Jeśli chodzi o wybór uli, to warto zdecydować się na konstrukcje tego samego rodzaju. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie praktyczne. Dobrą praktyką będzie również kupno jednego rodzaju ramek, które pasują do wszystkich uli i korpusów. Dzięki temu pszczelarz może liczyć przede wszystkim na łatwość magazynowania, jeden typ węzy oraz bezproblemowe dostosowanie miodarki. Jednym z głównych kryteriów podziału uli dla pszczół jest ten z uwagi na materiał, z którego są wykonane. Wyróżniamy ule z drewna, ze styropianu oraz z poliuretanu.

Pszczelarze najczęściej decydują się na zakup uli korpusowych nazywanych również wielokorpusowymi. Ich popularność wynika z mnogości zalet takich konstrukcji. Zaliczamy do nich między innymi łatwość dostawiania i odstawiania korpusów, czyli zmiany powierzchni uli. Ponadto ograniczają ingerencję w pszczelą rodzinę i są uniwersalne. Można je wykorzystywać na terenach o słabych pożytkach i w pasiekach wędrownych, a do tego świetnie się sprawdzą w przypadku silnych rodzin pszczelich.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając ule dla pszczół? 

Kolejnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ule dla pszczół, jest ich podział ze względu na budowę. Wyróżniamy:

  • ule leżaki, które są rozbudowywane przez powiększenie poziome ula,
  • ule stojaki, których część magazynową można zwiększać poprzez rozbudowę pionową ula,
  • ule kombinowane, które można poszerzać w poziomie i w pionie.

Ponadto ule dzieli się również ze względu na wielkość ramki. Wybierając ule oraz domki dla pszczół, trzeba też zwrócić uwagę na to, aby były wyposażone w dwuspadowy daszek wysunięty poza obrys konstrukcji, ponieważ dzięki czemu będą skutecznie chronione przed deszczem, jednocześnie zapewniając bezpieczne i funkcjonalne schronienie dla pszczół.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk