Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Jak urządzić karmnik dla ptaków?

0

Dla niektórych osób dokarmianie ptaków obejmuje wyłącznie rozsypywanie na podwórku resztek jedzenia, a najczęściej chleba – warto jednak podkreślić, że takie działanie jest nie tylko zbędne, ale i szkodliwe. Przed podjęciem decyzji o chęci pomocy skrzydlatym przyjaciołom, należy zapoznać się z informacjami, które pomogą w odpowiednim wyposażeniu karmnika. Najprzydatniejsze z nich opisujemy w poniższym artykule.

Jaki karmnik wybrać?

Osoby, które pasjonują się majsterkowaniem, często podejmują decyzję o własnoręcznym wykonaniu karmnika. Alternatywą dla takiego rozwiązania może stać się jednak zakup gotowego domku dla ptaków, który znaleźć można w sklepach ogrodniczo-rolniczych. Ze względu na specyfikację, karmniki dzielą się na kilka rodzajów, wśród których wyróżnia się:

  • domki – stanowią one najpopularniejszy typ karmników, a ich budowa opiera się na podstawie na pokarm, wsporników oraz daszka. Najczęściej wykonane są one z naturalnego drewna, jednak istnieją także modele plastikowe lub metalowe,
  • karmniki automatyczne – zaprojektowane są w sposób, który umożliwia automatyczne uzupełnianie pokarmu. Wyposażone są w zasobnik w postaci tuby, a przeznaczone są głównie do sypkich ziaren,
  • karmniki z przegrodami – idealnie nadają się do dokarmiania różnych gatunków ptaków. Ich budowa umożliwia łatwe oddzielenie pokarmów,
  • spirale i tuby na kule pokarmowe – ich zadaniem jest zabezpieczenie kuli pokarmowej przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a także ułatwienie ptakom pobierania pożywienia.

Co powinno znaleźć się w każdym karmniku?

Podstawowym elementem wyposażenia karmnika jest oczywiście karma dla ptaków. Pokarm powinien być dostosowany do dokarmianego gatunku. Wśród najpopularniejszych z nich wymienić można sikorki, które z pewnością skuszą się na surową słoninę, łuskany słonecznik i orzechy włoskie, kosy oraz kwiczoły, które żywią się mrożonymi owocami aronii, jarzębiny, a także jabłkami. Wróble i mazurki najlepiej dokarmiać drobną kaszą, zięby natomiast – nasionami słonecznika. Dobrym pomysłem jest także zakupienie gotowych mieszanek, jednak warto zwracać uwagę na ich skład. Dodatkowo można zapewnić ptakom stały dostęp do wody.

Trzeba pamiętać o tym, aby nie podawać zbyt dużej ilości pokarmu, który mógłby się zepsuć, a karmnik należy regularnie czyścić, m.in. z resztek pożywienia oraz odchodów. Może pomóc w tym tacka umieszczona na dole domku.

Jak widać, znalezienie karmnika oraz wyposażenie go w odpowiedni sposób nie jest trudne. Warto więc poświęcić chwilę zaangażowania na to, aby pomóc skrzydlatym przyjaciołom!


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk