Jak urządzić karmnik dla ptaków?
Dla niektórych osób dokarmianie ptaków obejmuje wyłącznie rozsypywanie na podwórku resztek jedzenia, a najczęściej chleba – warto jednak podkreślić, że takie działanie jest nie tylko zbędne, ale i szkodliwe. Przed podjęciem decyzji o chęci pomocy skrzydlatym przyjaciołom, należy zapoznać się z informacjami, które pomogą w odpowiednim wyposażeniu karmnika. Najprzydatniejsze z nich opisujemy w poniższym artykule.
Jaki karmnik wybrać?
Osoby, które pasjonują się majsterkowaniem, często podejmują decyzję o własnoręcznym wykonaniu karmnika. Alternatywą dla takiego rozwiązania może stać się jednak zakup gotowego domku dla ptaków, który znaleźć można w sklepach ogrodniczo-rolniczych. Ze względu na specyfikację, karmniki dzielą się na kilka rodzajów, wśród których wyróżnia się:
- domki – stanowią one najpopularniejszy typ karmników, a ich budowa opiera się na podstawie na pokarm, wsporników oraz daszka. Najczęściej wykonane są one z naturalnego drewna, jednak istnieją także modele plastikowe lub metalowe,
- karmniki automatyczne – zaprojektowane są w sposób, który umożliwia automatyczne uzupełnianie pokarmu. Wyposażone są w zasobnik w postaci tuby, a przeznaczone są głównie do sypkich ziaren,
- karmniki z przegrodami – idealnie nadają się do dokarmiania różnych gatunków ptaków. Ich budowa umożliwia łatwe oddzielenie pokarmów,
- spirale i tuby na kule pokarmowe – ich zadaniem jest zabezpieczenie kuli pokarmowej przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a także ułatwienie ptakom pobierania pożywienia.
Co powinno znaleźć się w każdym karmniku?
Podstawowym elementem wyposażenia karmnika jest oczywiście karma dla ptaków. Pokarm powinien być dostosowany do dokarmianego gatunku. Wśród najpopularniejszych z nich wymienić można sikorki, które z pewnością skuszą się na surową słoninę, łuskany słonecznik i orzechy włoskie, kosy oraz kwiczoły, które żywią się mrożonymi owocami aronii, jarzębiny, a także jabłkami. Wróble i mazurki najlepiej dokarmiać drobną kaszą, zięby natomiast – nasionami słonecznika. Dobrym pomysłem jest także zakupienie gotowych mieszanek, jednak warto zwracać uwagę na ich skład. Dodatkowo można zapewnić ptakom stały dostęp do wody.
Trzeba pamiętać o tym, aby nie podawać zbyt dużej ilości pokarmu, który mógłby się zepsuć, a karmnik należy regularnie czyścić, m.in. z resztek pożywienia oraz odchodów. Może pomóc w tym tacka umieszczona na dole domku.
Jak widać, znalezienie karmnika oraz wyposażenie go w odpowiedni sposób nie jest trudne. Warto więc poświęcić chwilę zaangażowania na to, aby pomóc skrzydlatym przyjaciołom!