Życica trwała - właściwości i zalety
Życica trwała, znana również jako rajgras angielski (Lolium perenne L.), to gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych, który rośnie dziko na terenie Polski, a także jest uprawiany jako roślina pastwiskowa. Wyróżnia się ona swoimi korzystnymi właściwościami i zaletami, które sprawiają, że jest chętnie wykorzystywana zarówno w rolnictwie, jak i w ogrodnictwie.
Co warto wiedzieć o życicy trwałej?
Trawa ta ma luźnokępowy pokrój, tworzy liczne pędy płonne i cechuje się dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym o płytkim zasięgu, tworzącym zbitą darń. Łodyga jest gładka i osiąga wysokość do 60 cm. Liście są długie, żywozielone, płaskie, a na etapie wzrostu złożone na pół. Na górze są bruzdkowane, natomiast na stronie spodniej – połyskujące. Życica trwała kwitnie od maja do września. Kwiaty zebrane są w kłos o długości do 20 cm. Kłoski są spłaszczone i ułożone po dwóch stronach osi kłosa, zawierają od 2 do 10 kwiatów każdy. Owocem jest ziarniak o długości 3 razy większej od swojej szerokości.
Wykorzystanie życicy trwałej w rolnictwie
Życica trwała jest bardzo cenną trawą łąkową, świetnie nadaje się na pastwiska, gdyż dobrze wykorzystuje azot zawarty w odchodach zwierząt. Jest stosowana na pastwiskach dla koni, drobiu, kóz i bydła ze względu na dużą smakowitość i łatwość zrywania liści. Nadaje się również na łąki, na których wypasa się owce oraz na nawożenie przez koszarowanie. W ogrodnictwie bywa stosowana jako trawa do trawników.
Właściwości agrotechniczne życicy trwałej
Życica trwała szybko wschodzi po siewie i rozpoczyna wegetację na wiosnę. Dobrze odrasta po skoszeniu lub spasaniu, a w postaci zielonej utrzymuje się do późnej jesieni. Jest to roślina o silnych właściwościach konkurencyjnych, może więc stać się dominującym gatunkiem. Trawa ta jest wrażliwa na stresowe warunki termiczne i klimatyczne. Źle znosi susze letnie i czasem wymarza w zimie. Nie lubi długo zalegającej pokrywy śnieżnej. Rośnie najlepiej na glebach czarnych, żyznych, mineralnych, a gorzej na glebach murszowych, głównie torfowych.
Szerokie zastosowanie życicy trwałej
Życica trwała to wieloletnia trawa pastewna, idealna do mieszanek łąkowych i pastwiskowych. Jest jedną z najcenniejszych traw pastwiskowych ze względu na bardzo dobrą wartość pokarmową i smakowitość. W przypadku życicy trwałej strawność suchej masy wynosi około 78%, zawartość białka w suchej masie – ok. 16%, a zawartość cukrów to 12,5%.
Życica trwała świetnie nadaje się do uprawy w siewie czystym lub w mieszankach z koniczyną czerwoną i lucerną. Wykorzystywana jest często jako zielonka, do produkcji siana lub sianokiszonki i jako roślina poplonowa. Dzięki swoim korzystnym właściwościom i zaletom życica trwała jest gatunkiem bardzo cenionym w rolnictwie i ogrodnictwie. Można ją znaleźć w większości mieszanek nasion łąkowych i kośno-pastwiskowych, a także trawnikowych.