Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Co zaliczamy do roślin bobowatych? 

0

Rośliny bobowate można zaliczyć do jednych z częściej wykorzystywanych w rolnictwie. Są również nazywane motylkowatymi i wykorzystuje się je przede wszystkim do tworzenia pasz dla zwierząt hodowlanych. Wszystko dzięki składowi bogatemu w składniki odżywcze. Ponadto część z nich ma też strąki z nasionami przeznaczonymi do tworzenia pokarmu przeznaczonego przez ludzi. Co zaliczamy do roślin bobowatych i jak o nie dbać?

Jakie rośliny zaliczamy do bobowatych?

Popularność roślin motylkowatych wśród rolników wynika nie tylko z tego, że plony stanowią paszę dla zwierząt, ale również wzbogacają i odżywiają glebę. Jeśli chodzi o podział roślin bobowatych, to wyróżniamy:

  • rośliny pastewne bobowate grubonasienne,
  • rośliny pastewne bobowate drobnonasienne.

Pierwsze z nich charakteryzują się dużymi nasionami, które zwykle są zamknięte w strąku. Zaliczamy do nich  łubin, wykę, bobik oraz groch siewny pastewny. Rośliny drobnonasienne wyróżniają się większą różnorodnością i mają mniejsze nasiona. W tym przypadku mamy do czynienia między innymi z różnymi odmianami koniczyny (biała, biało-różowa, inkarnatka, czerwona, perska), lucerną nerkowatą i mieszańcową, przelotem zwyczajnym, nostrzykiem białym, sparcetą siewną oraz komonicą zwyczajną.

Jak dbać o uprawę roślin bobowatych?

Rolnicy często decydują się na uprawę roślin bobowatych. Nie ma w tym nic dziwnego – mają wiele zastosowań, a do tego mogą być składnikiem rozmaitych mieszanek pastwiskowych, stanowiąc dobre źródło składników odżywczych. Jednak ich uprawa nie jest najłatwiejsza. Ważne jest przede wszystkim przygotowanie roli pod zasiew, wyrównanie gleby oraz odchwaszczenie młodych zasiewów. Istotną kwestią jest również nawożenie.

W tym przypadku najlepiej sięgać po produkty bogate w fosfor, potas i azot, co sprawdzi się szczególnie w przypadku zasiewów bobowato-trawiastych. Jeśli natomiast planowane są siewy czyste, to można wybrać nawóz azotowy. Kolejną kwestią jest koszenie niedojadów przynajmniej raz w sezonie wegetacyjnym, co znacząco poprawia jakość paszy. Jeżeli wysiewy są intensywnie użytkowane (przeprowadzanie zbioru 4-5 pokosów), to konieczne jest koszenie w fazie wegetatywnej, najlepiej jeszcze przed pąkowaniem albo w jego początkowych fazach.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk