Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Utrzymanie łąki kwietnej – wszystko, co powinieneś wiedzieć

0

Łąki kwietne stanowią alternatywę dla tradycyjnych trawników: szczególnie sprawdzą się na działkach o dużej powierzchni, które nie podlegają intensywnej eksploatacji. Nie tylko stanowią niepowtarzalną ozdobę ogrodu, lecz także utrzymują jego bioróżnorodność, będąc schronieniem dla wielu gatunków owadów zapylających czy dzikich ptaków. Podpowiadamy, jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną, aby móc cieszyć się jej pięknem na co dzień!

Jak założyć łąkę kwietną?

Wbrew pozorom, założenie łąki kwietnej nie jest trudne! Podstawą jest jednak wybór odpowiedniej mieszanki nasion, dostosowanej bezpośrednio do rodzaju gleby oraz warunków, które panują na terenie ogrodu. Warto podkreślić, że rośliny, które wchodzą w jej skład, nie są zbyt wymagające, tak więc założenie łąki kwietnej jest możliwe nawet na trudnych i niesprzyjających podłożach. Mieszanki najczęściej zawierają precyzyjnie opracowaną kompozycję traw, wśród których można wyróżnić: kostrzewę czerwoną, wiechlinę łąkową, a także rośliny motylkowate i ozdobne.

Nasiona najlepiej wysiewać przy pomocy siewnika, dodatkowo warto wymieszać je z piaskiem, co zapewni równomierne rozprowadzenie. Nie muszą być one przykryte ziemią, a jedynie lekko ubite – tak, aby ochronić je przed wiatrem oraz zapewnić im kontakt z wilgotną glebą. Rośliny, które wchodzą w skład mieszanek przeznaczonych do zakładania łąk kwietnych, kiełkują nierównomiernie, a co kilka lat warto dosiewać do nich mieszanki kwiatów polnych.

Jak dbać o łąkę kwietną?

Łąki kwietne nie wymagają czasochłonnej i pracochłonnej pielęgnacji, co z pewnością docenią osoby, które pragną posiadać piękny ogród bez konieczności przeprowadzania częstych i intensywnych prac. Jak mówi nam specjalista ze sklepu internetowego Graminas:

Łąkę kwietną należy podlać tuż po założeniu, a także wiosną – po rozpoczęciu wegetacji – oraz w trakcie okresowych susz. Stosowanie nawozów jest niewskazane, a koszenie powinno być przeprowadzane 1-2 razy w roku: pierwsze z nich należy wykonać nie wcześniej niż w czerwcu, aby umożliwić roślinom swobodne rozkwitnięcie.

Mieszanki nasion, które pozwalają na założenie łąki kwietnej, nie są drogie, jednak należy pamiętać, aby kupować produkty pochodzące wyłącznie od zaufanych producentów. Precyzyjnie dobrana kompozycja i odpowiedni skład procentowy roślin z pewnością sprawi, że Twój ogród w krótkim czasie przemieni się w sielski raj, pełen kolorowych kwiatów, traw, a także pożytecznych, zapylających owadów i dzikich ptaków.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk