Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Jak zapewnić odpowiednie warunki ptakom zimującym w Polsce?

0

Zima to wyjątkowo trudny okres dla zwierząt żyjących w Polsce. Mowa tutaj przede wszystkim o ptakach. Niektóre opuszczają nasz kraj na chłodniejsze miesiące. Niektóre jednak nie zmieniają miejsca i muszą radzić sobie z niskimi temperaturami i trudnościami w zdobywaniu pokarmu. Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości zapewniać im wsparcie w tym wyjątkowo trudnym okresie. Czym dokarmiać ptaki i jak jeszcze można im pomagać?

Czym dokarmiać potrzebujące ptaki? 

Jedną z najlepszych form pomocy ptakom zimującym w Polsce jest oczywiście dokarmianie. Warto jednak pamiętać, że wiele produktów szkodzi ptactwu, dlatego takie działania powinny być przemyślane. Właśnie dlatego dobrze sięgać po karmy dla dzikich ptaków pochodzące od sprawdzonych producentów. Takie mieszanki zawierają specjalnie dobrane nasiona, które dodają zwierzętom energii.

Wybierając je, należy zwracać uwagę na to, żeby były bogate w białko i minerały. Należy również pamiętać, że niektóre są dedykowane tylko dla określonych gatunków, a inne uniwersalne. W składzie dobrej jakości karmy znajdują się między innymi nasiona roślin oleistych oraz tłuszcze i nasiona zbóż. Dobrze skomponowana mieszanka z pewnością pomoże zapewnić przetrwanie ptactwu w tym wyjątkowym okresie. Bardzo ważna jest jednak regularność dokarmiania i wybór miejsca, do którego zwierzęta będą miały łatwy i bezpieczny dostęp.

Karmniki i budki lęgowe, czyli jak jeszcze pomóc dzikim ptakom 

Dokarmianie to nieocenione wsparcie dla ptaków, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Osoby, które chcą jeszcze bardziej wesprzeć skrzydlatych przyjaciół, mogą zdecydować się również na zakup karmników i budek lęgowych. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z dobrej jakości drewna. Ponadto ważne jest też to, aby miały pochyłe daszki, które ułatwią odprowadzanie wody opadowej. Karmniki dla ptaków są przestrzenią, w której można bezpiecznie pozostawić nasiona oraz wodę.

Ich rozmiar powinien być dobrany do gatunków, które będą z nich korzystać. Budki lęgowe to z kolei bezcenne wsparcie dla ptaków, które mają problemy ze znalezieniem miejsca na zrobienie gniazda w środowisku naturalnym. Istotne jest, aby oba produkty zostały zawieszone w odpowiednich miejscach. Mogą to być na przykład drzewa, krzewy, żywopłoty oraz słupy i budynki. Poszukując odpowiedniej przestrzeni, trzeba zwrócić uwagę na to, aby zabezpieczyć budki i karmniki przed drapieżnikami. Poza tym powinno się je zawieszać na tyle wysoko, aby nie mogły się do nich dostać psy i koty.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk