Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Wygodny domek dla pszczół. Jak urządzić ul?

0

Ogród stanowi niezbędnik każdej zamieszkałej posesji, jest miejscem odpoczynku i relaksu, dlatego ważne jest, aby był urządzony w staranny i przemyślany sposób. Wyposażenie ogrodu nie ogranicza się jednak do zakupu mebli, posadzenia trawy i kwiatów – ważne jest, aby stanowił także przyjazne miejsce dla owadów zapylających, które odgrywają bardzo dużą rolę w ekosystemie.

Domek dla pszczół – kupić gotowy czy wybudować własny?

Najlepszym sposobem na to, by zaprosić pszczoły do ogrodu, jest stworzenie im miejsca, w którym mogą wygodnie się osiedlić. Przed podjęciem decyzji o stworzeniu domku dla pszczół należy upewnić się, czy w miejscu, w którym będzie on umieszczony, znajdują się rośliny zapewniające pożywienie owadom. Są to różnego rodzaju kwiaty, krzewy i drzewa, które powinny kwitnąć w różnym czasie – tak, aby pszczoły mogły czerpać z nich pokarm od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Warto dodatkowo zadbać o to, by front domku skierowany był na południe lub na południowy wschód. Ul można kupić lub wybudować samodzielnie. Gotowe rozwiązania najczęściej wyposażone są w niezbędne akcesoria, a ich cena wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Osoby, które zamierzają stworzyć hotel dla pszczół od podstaw, powinny rozpocząć od budowy konstrukcji zewnętrznej. Należy pamiętać, że domek powinien być stabilny i nieruchomy, a do jego tworzenia nie należy używać szkodliwych materiałów, takich jak kleje czy farby. Aby dodatkowo zabezpieczyć ul przed ptakami, warto zastosować metalową siatkę, która umieszczona zostanie od strony wlotu do otworów.

W co wyposażyć ul?

Niezwykle ważnym elementem każdego hotelu dla pszczół jest jego wyposażenie. Warto postawić na różnorodne materiały, które tym samym przyciągną więcej gatunków owadów zapylających. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżnia się suche drewno (najlepiej dębowe), trzcinę lub łodygi bambusowe, mech, trawę a także miękką glinę. W przygotowanym wcześniej drewnie należy wywiercić poziome otwory, w których będą mogły zasiedlić się pszczoły. Należy precyzyjnie przygotować każdy z nich – tak, aby otwory nie były ostre oraz aby w ich wnętrzu nie znajdowały się wióry.

Tak wyposażony hotel dla pszczół z pewnością sprawi, że na ogrodzie zaczną pojawiać się pożyteczne owady. Jego wybudowanie – nawet w przypadku tworzenia ulu od podstaw – nie zajmie dużo czasu, a przyczyni się do uratowania wielu pszczelich żyć. Warto pamiętać, że stanowią one nie tylko ważny element ekosystemu, lecz także zapylają rośliny, co znacząco wpływa na jakość plonów warzyw i owoców, będących pokarmem zarówno ludzi, jak i zwierząt.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk