Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Jakie warunki powinna spełniać budka lęgowa dla ptaków?

0

Pomoc dla dzikich zwierząt jest szczególnie ważna w okresie zimowym. Mowa tutaj przede wszystkim o dzikich ptakach. Dobrą praktyką w chłodniejszych miesiącach jest na przykład dokarmianie dobrej jakości zbożami i tłuszczami. Oprócz tego nieocenionym wsparciem okazuje się również zakup budek lęgowych, które przydadzą się nie tylko zimą. Jaką budkę najlepiej nabyć? Czym powinna się wyróżniać i jakie warunki spełniać?

Z jakich materiałów powinny być wykonane budki lęgowe dla ptaków?

Ilość miejsc, które nadają się do założenia gniazda przez ptaki, nie jest wystarczająca zwłaszcza w miastach. Wycinka drzew i szeroko pojęty rozwój sprawiają, że zwierzęta nierzadko mają problem ze znalezieniem odpowiedniej przestrzeni. Właśnie dlatego warto je wesprzeć, wieszając budki lęgowe. Aby jednak były w pełni bezpieczne i funkcjonalne, powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów.

Mowa tutaj przede wszystkim o drewnie zabezpieczonym przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Ponadto dobrze też, jeśli budki są wyposażone w pochyłe daszki, ponieważ taka konstrukcja ułatwia odprowadzanie wody opadowej. Kolejną kwestią są wymiary. Należy je dobierać w zależności od tego, jakie gatunki ptaków przylatują do ogrodu czy na działkę – zwierzęta powinny mieć odpowiednio dużo miejsca, aby okres lęgowy przebiegł komfortowo.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat budek lęgowych?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, kupując budkę lęgową, jest sposób otwierania. Najlepiej, jeśli będzie miała drzwiczki z przodu. Dzięki temu będzie można łatwo usunąć pozostałości po zużytym gnieździe. Niezwykle ważne jest też to, aby budka nie miała koła ani półki pod wejściem, ponieważ takie elementy mogą być pomocne dla drapieżników, które chciałyby się dostać do piskląt.  

Kupno budki lęgowej to ogromny krok w kierunku wsparcia środowiska. Jednak podobnie jak w przypadku karmników na pokarm dla dzikich ptaków trzeba też pamiętać o tym, że konstrukcja powinna się znaleźć w odpowiednim miejscu. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że dobrze powiesić budkę na wysokości około 3 metrów. Niżej mogą jej zagrażać na przykład koty.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk