Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik

Jaka trawa wymaga najmniej zabiegów pielęgnacyjnych?

0

Trawnik w ogrodzie, parku czy na skwerze pięknie wygląda i pozwala na relaks lub aktywny wypoczynek, ale jego utrzymanie wymaga zwykle sporych nakładów pracy – od podlewania przez nawożenie po częste koszenie czy odchwaszczanie. Nie każdy ma jednak czas na takie zabiegi, co sprawia, że można się pożegnać z marzeniem o efektownym zielonym dywanie. Na szczęście jest sposób na to, by uzyskać atrakcyjny trawnik, który nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy. Przedstawimy go w tym wpisie.

Trawnik mało wymagający, czyli jaki?

Zacznijmy od tego, co powszechnie rozumie się pod pojęciem trawnika mało wymagającego. Taka murawa dobrze rośnie i ładnie wygląda mimo tego, że kosi, nawadnia czy nawozi się ją rzadziej niż klasyczne trawy. Trawnik powinien być zatem odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak długotrwała susza, duże nasłonecznienie lub odwrotnie – zacienienie), rosnąć niezbyt szybko (by nie trzeba było kosić go co sobotę) i charakteryzować się dużą wytrzymałością, zwłaszcza gdy ma być intensywnie użytkowany. Dobrze również, by nie był podatny na rozwój chwastów, np. mchu. Taki efekt można uzyskać, stawiając na odpowiednią mieszankę traw. Wśród gatunków, które są najbardziej odporne i mało wymagające, warto wymienić kostrzewy i życice wyróżniające się dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Mieszanki traw o niewielkich potrzebach

By założyć trawnik, który nie będzie wymagał zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, warto dobrać mieszankę traw do warunków panujących na danym terenie i założeń dotyczących użytkowania trawnika. Wśród polecanych mieszanek trawnikowych znajdują się:

  • Zielona Pustynia marki Agronas – idealna na gleby suche i mało żyzne, niewymagająca częstego podlewania ani nawożenia, dobrze znosząca niskie koszenie;
  • Gazon marki Agronas – uniwersalne zastosowanie, gęste i trwałe zadarnienie, wysoka odporność na deptanie i suszę;
  • Trwała Zieleń marki World of Grass – przeznaczona na trudne warunki, samozagęszczająca, nie wymaga częstego koszenia, odporna na intensywne użytkowanie, mech i mocz zwierząt;
  • Przyjazny trawnik marki Najlepsze Trawy z Iławy – nie potrzebuje częstego nawożenia ani stosowania środków ochrony roślin, jest odporna na suszę i choroby, mocna i szybko rosnąca – dobra do regeneracji ubytków;
  • Shade marki Graminex – przeznaczona na tereny zacienione, nie potrzebuje częstego koszenia.

To tylko niektóre z propozycji mieszanek na mało wymagające trawniki. Przed wyborem konkretnego produktu polecamy zapoznać się dokładnie z jego parametrami – w razie wątpliwości służymy pomocą!

Łąka jako alternatywa dla trawnika 

Nawet o najbardziej odporny trawnik trzeba jednak dbać, wykonując minimum niezbędnych zabiegów. Coraz częściej spotykaną, modną i ekologiczną alternatywą jest założenie łąki kwietnej, która pięknie się prezentuje, przyciąga owady i pozytywnie wpływa na środowisko. Jej pielęgnacja ogranicza się przy tym do okresowego koszenia – raz lub dwa razy w sezonie. Warto zatem rozważyć taką opcję, gdy nie ma czasu na pielęgnację trawnika.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk