Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik
Poradnik

Trawa z siewu a trawa rolowana – porównanie

0

Niemal każdy właściciel przydomowego ogrodu marzy o gęstym, zdrowym i intensywnie zielonym trawniku – jest on bowiem uważany za wizytówkę całej posiadłości. Aby założyć estetyczną i funkcjonalną murawę, można zarówno zdecydować się na tradycyjny trawnik z siewu, jak i na trawę z rolki. Choć efekty będą podobne, cały proces zakładania trawnika w obu przypadkach różni się diametralnie. W artykule przedstawiamy porównanie trawy z siewu z trawą rolowaną, opisując najważniejsze zalety i wady każdej z nich.

Różnice między trawą z siewu a z rolki

Podstawową różnicą, która występuje pomiędzy trawą z siewu a trawą z rolki, jest sposób i metoda zakładania. Tradycyjna trawa wysiewana jest bezpośrednio do wcześniej przygotowanego gruntu. Gęsto rozprowadzone nasiona osadzają się w glebie, a następnie kiełkują, podczas gdy trawa rolowana, występująca pod postacią wyhodowanych już darni, układana jest bezpośrednio na podłożu. Trawa tego typu wyróżnia się ukształtowanym systemem korzeniowym i - przede wszystkim - gęsto wyrośniętymi źdźbłami. Istotną różnicą jest takżę czas zakładania trawnika: nasiona trawy najlepiej wysiać na przełomie kwietnia i maja lub pod sierpnia i września. Ponadto powinny być one dobrane do rodzaju gleby czy stopnia nasłonecznienia terenu. Trawa rolowana wykazuje większą tolerancję na zmiany temperatur, dlatego może zostać wyłożona przez cały okres trwania wegetacji, który szacunkowo rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w listopadzie. Kolejną rozbieżnością jest czas: zasiane nasiona zamienią się w gęstą murawę po kilku tygodniach, natomiast trawa z rolki niemal od razu może zachwycać swoją estetyką. Dużą wadą trawy rolowanej jest jednak wysoka cena. Tradycyjne założenie trawnika przy pomocy mieszanki nasion jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które wiąże się jednak z nieporównywalnie większym nakładem czasu.

Co wybrać: trawę z siewu czy z rolki?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która metoda zakładania trawnika jest lepsza. Trawa z rolki jest świetną alternatywą dla osób, którym szczególnie zależy na natychmiastowym efekcie. Sprawdzi się na profesjonalnych boiskach piłkarskich, na których trawa musi być wymieniana między pojedynczymi meczami, lecz także przy obiektach użytkowych i publicznych. Można wykorzystać ją także na skarpach, gdzie istnieje ryzyko, że nasiona zostaną wypłukane przez deszcz. Trawa z siewu, dostępna w wielu rodzajach różniących się od siebie funkcjonalnością i estetyką, może zostać dobrana bezpośrednio do oczekiwań użytkownika. Jest to także znakomite rozwiązanie dla osób, które uwielbiają spędzać wolny czas w ogrodzie. Istotną zaletą jest także cena, która w wielu przypadkach może okazać się czynnikiem decydującym.

 


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk