Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik
Wysiew
Trawnik

Zakładanie trawnika z siewu – jak robić to właściwie?

0

Zakładanie trawnika z siewu nie jest czynnością trudną, ale wymaga staranności i dokładności. Bardzo ważne jest przygotowanie i wyrównanie terenu, to oszczędzi przyszłych problemów. Jak i kiedy przeprowadzać poszczególne prace? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Zakładanie trawnika z siewu jest dużo tańsze niż układanie z rolek. W dodatku taki trawnik, naturalniej wprowadzany, jest w przyszłości bardziej wytrzymały na niekorzystne czynniki zewnętrze. Ważny jest odpowiedni dobór terminu. Trawnik z siewu optymalnie zakłada się wiosną (kwiecień, maj), pod koniec lata lub na początku jesieni (trzecia dekada sierpnia, wrzesień, październik).

-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-07.png

Pierwszy krok – jesienne użyźnienie i oczyszczenie podłoża pod trawnik

W przypadku trawnika zakładanego wiosną warto już jesienią wykonać pierwsze zabiegi agrotechniczne mające na celu właściwe przygotowanie podłoża. Podłoże zaleca się przekopać. W ten sposób niszczy się chwasty, ale także groźne szkodniki glebowe (np. pędraki i drutowce). Można zastosować kompost i inne nawozy organiczne, zwłaszcza na lekkim, piaszczystym podłożu. Ponadto w takim wypadku często przywozi się żyzną ziemię na działkę. Najlepiej zrobić to właśnie jesienią, wtedy grunt zdąży osiąść naturalnie. Gliniaste podłoża rozluźnia się mieszając z piaskiem. Wiosną wykonuje się kolejne zabiegi (usuwanie chwastów, spulchnianie i nawożenie). Przed wysiewem należy wysypać nawóz mineralny, aby młoda trawa miała zapewnione niezbędne substancje odżywcze już od momentu kiełkowania.

-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-08.png

Drugi krok - wiosenne przygotowanie podłoża pod trawnik

Bardzo ważne dla rozwoju trawy jest przygotowanie wierzchniej warstwy ziemi.
Od tego jak dokładnie przygotowujemy teren zależeć będzie ostateczny wygląd trawnika, w związku z tym czynności opisane poniżej należy wykonać starannie.

  • Glebę pod zakładany trawnik należy dokładnie przekopać na około 15-20cm szpadlem lub glebogryzarką. Trzeba usunąć kamienie i chwasty (ręcznie lub stosując odpowiednie herbicydy). Zabiegi z użyciem środków ochrony roślin są bardziej czasochłonne. Przeprowadza się je dwukrotnie, w odstępach 10-14 dniowych. Następnie powierzchnię gleby należy dokładnie wygrabić tak, aby rozbić bryły ziemi. Po wyrównaniu powierzchni trzeba ubić podłoże, najlepiej stosując lekki walec. Wałowanie wykonuje się w dwóch prostopadłych kierunkach „na krzyż”.
  • Na tak przygotowanej glebie zalecamy stosowanie specjalistycznych nawozów trawnikowych mineralnych np. Nawóz do trawników Wiosna Najlepsze Trawy z Iławy, jak również przedsiewnie nawozów organicznych np. Obornik Bydlęcy, Koński bądź Kurzy. 
  • Ostatnim etapem przed przystąpieniem do siewu jest dokładne wyrównanie powierzchni grabiami. Glebę zrusza się nie głębiej niż na 5 cm.
-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-09.png

Trzeci krok – wysiew nasion trawy

Siew trawy nie jest trudny, ale wymaga dokładności. Precyzja jest niezbędna, gdyż pomaga uniknąć pustych miejsc na trawniku.

  • Chcąc uzyskać pożądane rezultaty należy przestrzegać norm wysiewu podanych na opakowaniach, średnio 1kg/40m2.
  • W zależności od wielkości trawnika nasiona możemy wysiewać rzutowo (ręcznie) lub przy pomocy siewnika. W przypadku wysiewu ręcznego stosuje się siew krzyżowy. Przygotowaną porcję mieszanki traw (wagowo z normą wysiewu) trzeba podzielić na dwie równe części. Pierwszą wysiewa się wzdłuż wyznaczonego terenu, drugą w poprzek. Aby siew był bardziej równomierny, nasiona w siewniku zaleca się wymieszać z piaskiem. Przy wysiewie ręcznym trzeba pamiętać o równomiernym rozmieszczeniu nasion. Siew najlepiej wykonywać przy bezwietrznej pogodzie.
  • Następnie wysiane nasiona delikatnie przysypuje się 0,5-1,0 centymetrową warstwą gleby. Często prace wykonuje się przy użyciu odwrotnej strony grabi.
  • Powierzchnie trawnika, na której dokonano wysiewu nasion, lekko ubija się lub wałuje lekkim walcem. Należy pamiętać o podlewaniu - właściwa wilgotność przyspiesza kiełkowanie nasion.

Kiełkowanie następuje w różnym czasie, od 14 do 21 dni. Najdłużej i najtrudniej kiełkuje wiechlina łąkowa. Przez następne 2-3 tygodnie odradza się deptanie trawnika. Trawa potrzebuje troski, w szczególności dotyczy to nawadniania.

-SKLEP-GRAFIKI-PORADNIK-10.png

Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk