Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Czym się różnią nawozy mineralne od naturalnych?

0

Nawozy, czyli środki stosowane w uprawie roślin, pozwalają podnieść jakość i wysokość plonów poprzez dostarczenie im niezbędnych składników pokarmowych. Nic zatem dziwnego, że są powszechnie używane zarówno przez rolników, jak i ogrodników czy właścicieli przydomowych ogródków i trawników. Nawozy zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje: mineralne i naturalne. Na czym polega różnica i jakie zalety mają oba typy? Odpowiedź przedstawimy w dzisiejszym wpisie.

Najważniejsze właściwości nawozów mineralnych

Nawozy mineralne, zwane też sztucznymi, powstają w procesie przemysłowym, a surowcami do ich produkcji są kopaliny, rudy i odpady przemysłu hutniczego oraz pochodzenia zwierzęcego. Choć nie wszystkie surowce te są naturalne, każdy ze składników znajdujących się w nawozach mineralnych można znaleźć także w przyrodzie. Środki te dostępne są w różnych formach, m.in. granulatach, proszkach i płynach. Dzieli się je na jedno- i wieloskładnikowe.

Nawozy sztuczne wyróżnia wysoka przyswajalność, duża wydajność i szybkość działania – są mocno skoncentrowane, łatwe do rozpuszczenia i podania. Inaczej niż w przypadku nawozów naturalnych zawarte w nich składniki są bezpośrednio wchłaniane przez roślinę, nie wymagają więc przetwarzania. Inne zalety nawozów mineralnych to przystępna cena i dłuższy termin przydatności do użycia.

Używanie nawozów sztucznych niesie też za sobą pewne zagrożenia. W razie przedawkowania mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, czyli uszkodzić korzenie, doprowadzając do „spalenia” rośliny, wyjałowić lub przenawozić glebę. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń producentów.

Charakterystyka i rodzaje nawozów naturalnych

Nawozy naturalne, jak sama nazwa wskazuje, mają pochodzenie biologiczne (naturalne). Zaliczamy do nich przede wszystkim obornik pozyskiwany z odchodów różnych gatunków zwierząt: koni, kur, krów. Obornik to w istocie mieszanina kału, moczu i ściółki poddana fermentacji – można pozyskać go samodzielnie lub kupić w formie granulatu, którego zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu. Nawozy naturalne są stosowane w uprawach ekologicznych, ale nie tylko. Najważniejsze korzyści płynące z ich podawania to:

  • poprawa właściwości i struktury gleby poprzez wprowadzenie wielu różnych mikroorganizmów;
  • samodzielna regulacja wchłaniania składników odżywczych przez rośliny;
  • podniesienie odporności roślin na szkodniki i choroby;
  • dłuższa dostępność dla roślin wskutek równomiernego uwalniania w glebie poszczególnych składników;
  • większe bezpieczeństwo użytkowania.

Naturalne nawozy mają również wady. Nie zawsze dostarczają wszystkich niezbędnych roślinom substancji i pierwiastków, dlatego czasami warto uzupełnić ich działanie nawozem mineralnym.

Podsumowując, oba rodzaje nawozów mają swoje wady i zalety, dlatego ich wybór powinien być przemyślany i dobrany do warunków uprawy oraz potrzeb samych roślin. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady fachowca – zachęcamy do kontaktu!


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk