Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Po jakie torfy sięga się w ogrodnictwie?

0

Uprawa roślin w ogrodzie wymaga odpowiedniej wiedzy. Poszczególne warunki muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby zdrowo rosły. Jednym z elementów, których nie może zabraknąć, aby stworzyć żyzne podłoże o odpowiedniej strukturze, jest torf, który w zależności od potrzeb pełni funkcję podłoża albo wartościowego nawozu. Jakie torfy są najlepsze w ogrodnictwie i w jaki sposób należy je stosować?

Dlaczego torfy ogrodnicze są lepsze od ziemi? 

Ogrodnicy, którzy chcą się cieszyć szybkim i zdrowym wzrostem roślin, muszą zadbać o odpowiednie warunki glebowe. Warto wiedzieć, że kupno torfu ogrodniczego jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zastosowanie ziemi. Dzieje się tak, ponieważ torfy zdecydowanie lepiej zatrzymują wodę oraz składniki pokarmowe. Oprócz tego sprawiają też, że gleba staje się nieco bardziej zwięzła. Produkty różnią się przede wszystkim pH, więc trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby dobrać odpowiedni do warunków glebowych. Ponadto torf do ogrodu sprawdzi się nie tylko do uprawiania roślin, ale również do zakwaszania ziemi.

Jakie są rodzaje torfów stosowanych w ogrodnictwie? 

Stworzenie odpowiednich warunków glebowych to połowa sukcesu, jeśli chodzi o zapewnienie warunków do wzrostu roślinom ogrodowym. Przed wyborem nawozów mineralnych czy naturalnych dobrze uprzednio zadbać o to, aby na podłożu znalazł się odpowiedni torf. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

  • torf wysoki, który ma niskie pH sięgające około 2,5 – 4,5 i jasnobrązowy kolor. Ma luźną i porowatą strukturę, wysoką pojemność wodną i nie wymaga dezynfekcji przed rozpoczęciem upraw. W tworzeniu torfu wysokiego biorą udział mchy i mało wymagające rośliny, na przykład modrzewnica zwyczajna, borówka bagienna i wełniaki,
  • torf niski, który ma wysokie pH (powyżej 7) i jest tworzony przede wszystkim przez rośliny bagienne, trzciny, skrzypy, paprocie oraz niektóre gatunki traw. Warto go stosować w ogrodzie, ponieważ jest zróżnicowany pod względem zawartości składników mineralnych oraz składu botanicznego. Należy jednak pamiętać. Że ma mniejszą pojemność wodną niż torfy wysokie i jest mniej sterylny,
  • torf przejściowy, który łączy cechy dwóch poprzednich. Ma zakwaszenie na poziomie 4-5,5 i jest bogaty w składniki organiczne. Świetnie się sprawdza do zakwaszania podłoża i powstaje w okresie, w którym torfowisko przestaje być zasilane przez wodę i zmienia się jego skład roślinny.

Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk