Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Które mieszanki traw pastewnych są najbardziej odporne na suszę?

0

Wybierając mieszanki traw pastwiskowych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby miały taki skład, który zapewni najwyższej jakości pokarm dla zwierząt hodowlanych. Oprócz tego często również zdarza się tak, że grunty, na których będą wysiewane, są narażone na działanie szkodliwych czynników pogodowych. Jedną z bardziej problematycznych kwestii jest niewątpliwie susza. Jakie mieszanki traw pastewnych sprawdzą się tam najlepiej?

Dlaczego warto sięgać po mieszanki z festulolium?

Wysiewając trawy w miejscach szczególnie narażonych na susze, warto nie tylko zadbać o częste nawodnienie, ale przede wszystkim wybrać takie produkty, które dobrze znoszą takie warunki. Dobrym wyborem będzie na przykład kupno mieszanek traw w festulolium. Jest to tak zwany mieszaniec międzygatunkowy, ponieważ wykazuje cechy pośrednie pomiędzy kostrzewą łąkową/trzcinową oraz życicą wielokwiatową/trwałą.

Takie mieszanki są odporne nie tylko na suszę, ale również działanie niskich temperatur. Ponadto gwarantują wysoką wartość pokarmową, więc można bez obaw stosować je na obszarach przeznaczonych do wypasania zwierząt. Poza tym cechują się smakowitością i dobrą strawnością, a do tego zapewniają otrzymanie bujnego plonu. W zależności od potrzeb mieszanki z festulolium można stosować do bezpośredniego wypasu albo uprawiać na kiszonkę.

Na co należy zwracać uwagę, poszukując mieszanek traw odpornych na suszę?

Mieszanka z festulolium nie jest jedyną trawą odporną na suszę. Aby wysiewać takie tereny, można też sięgać po inne mieszanki pastwiskowe. Warto jednak wówczas zwracać szczególną uwagę na ich skład. Dobrze, jeśli podstawowym komponentem będzie kostrzewa trzcinowa. Dzieje się tak, ponieważ gatunek ukorzenia się nawet na głębokość 60-70 centymetrów, a do tego ma rozbudowany system korzeniowy. Dzięki temu pobiera wodę z większej głębokości. Poszukują mieszanek pastewnych odpowiednich do wysiewania na suchych obszarach, warto sięgać po trawy pochodzące od sprawdzonych producentów, na przykład Agronas albo Graminex.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk