Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Nasiona poplonowe w zastosowaniach ogrodniczych

0

Ogrodnicy i rolnicy stosują rozmaite metody poprawy jakości gleby oraz wzbogacenia jej w składniki odżywcze. Oprócz stosowania nawozów mineralnych i naturalnych warto zastanowić się również nad wykorzystaniem nasion poplonowych. Czym są, jak je uprawiać, jak wybrać odpowiedniej jakie przynoszą korzyści, jeśli są wysiewane w ogrodach?

Co to są nasiona poplonowe?

Wysiewanie nasion poplonowych to jeden z lepszych sposobów na poprawę jakości gleby w ogrodzie. Takie rośliny wyróżniają się przede wszystkim tym, że szybko kiełkują i rosną. Okres ich wegetacji zwykle wynosi 60-80 dni. Dzięki temu zdążą wykiełkować po żniwach albo po zebraniu plonów innych roślin. Jeżeli chodzi o rośliny, które najlepiej wybierać, poszukując nasion poplonowych, to zaliczamy do nich między innymi rośliny z rodziny bobowatych oraz strączkowych. Poplonami nazywamy na przykład:

  • bobik,
  • groch siewny pastewny,
  • gorczycę białą,
  • facelię,
  • wykę.

 Poplon należy wysiać po zbiorach nasion roślin bogatych w składniki odżywcze i przekopaniu ich razem z glebą, kiedy wyrosną.

Dlaczego warto stosować nasiona poplonowe?

Możemy wyróżnić wiele zalet, które wynikają z wysiewania nasion poplonowych. To przede wszystkim poprawa warunków glebowych. Rośliny stanowią bowiem skuteczną ochronę przed wysuszeniem i intensywnymi opadami. Ponadto poplony zatrzymują też składniki odżywcze i mineralne w glebie. Oprócz tego zmniejszają jej zasolenie, które mogło być spowodowane stosowaniem nawozów mineralnych w zbyt dużych ilościach. Rośliny poplonowe będą gnić i fermentować. W efekcie gnojowica oraz próchnica będą uwalniane bezpośrednio do gleby.

Jest to najstarszy, a często uważany również za najlepszy nawóz, który można zastosować po zbiorach. Ponadto często mają brodawkowate korzenie, dzięki czemu magazynują w ziemi azot, który jest niezbędny do nawożenia roślin. Oprócz tego hamują proces wymywania składników odżywczych gleby, a do tego zapobiegają zakwaszaniu się gleby, a  niektóre mają właściwości nicieniobójcze. Wybierając poplony, należy zwracać uwagę na ich skład, ponieważ od niego zależy, w jakie składniki zostanie wzbogacona ziemia.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk