Nasiona poplonowe w zastosowaniach ogrodniczych
Ogrodnicy i rolnicy stosują rozmaite metody poprawy jakości gleby oraz wzbogacenia jej w składniki odżywcze. Oprócz stosowania nawozów mineralnych i naturalnych warto zastanowić się również nad wykorzystaniem nasion poplonowych. Czym są, jak je uprawiać, jak wybrać odpowiedniej jakie przynoszą korzyści, jeśli są wysiewane w ogrodach?
Co to są nasiona poplonowe?
Wysiewanie nasion poplonowych to jeden z lepszych sposobów na poprawę jakości gleby w ogrodzie. Takie rośliny wyróżniają się przede wszystkim tym, że szybko kiełkują i rosną. Okres ich wegetacji zwykle wynosi 60-80 dni. Dzięki temu zdążą wykiełkować po żniwach albo po zebraniu plonów innych roślin. Jeżeli chodzi o rośliny, które najlepiej wybierać, poszukując nasion poplonowych, to zaliczamy do nich między innymi rośliny z rodziny bobowatych oraz strączkowych. Poplonami nazywamy na przykład:
- bobik,
- groch siewny pastewny,
- gorczycę białą,
- facelię,
- wykę.
Poplon należy wysiać po zbiorach nasion roślin bogatych w składniki odżywcze i przekopaniu ich razem z glebą, kiedy wyrosną.
Dlaczego warto stosować nasiona poplonowe?
Możemy wyróżnić wiele zalet, które wynikają z wysiewania nasion poplonowych. To przede wszystkim poprawa warunków glebowych. Rośliny stanowią bowiem skuteczną ochronę przed wysuszeniem i intensywnymi opadami. Ponadto poplony zatrzymują też składniki odżywcze i mineralne w glebie. Oprócz tego zmniejszają jej zasolenie, które mogło być spowodowane stosowaniem nawozów mineralnych w zbyt dużych ilościach. Rośliny poplonowe będą gnić i fermentować. W efekcie gnojowica oraz próchnica będą uwalniane bezpośrednio do gleby.
Jest to najstarszy, a często uważany również za najlepszy nawóz, który można zastosować po zbiorach. Ponadto często mają brodawkowate korzenie, dzięki czemu magazynują w ziemi azot, który jest niezbędny do nawożenia roślin. Oprócz tego hamują proces wymywania składników odżywczych gleby, a do tego zapobiegają zakwaszaniu się gleby, a niektóre mają właściwości nicieniobójcze. Wybierając poplony, należy zwracać uwagę na ich skład, ponieważ od niego zależy, w jakie składniki zostanie wzbogacona ziemia.