Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik

Jakie trawy są szczególnie odporne na udeptywanie?

0

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie trawy są szczególnie odporne na udeptywanie? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. W dzisiejszym wpisie omówimy te gatunki traw, które najlepiej radzą sobie z częstym deptaniem. Trawy te są idealne do tworzenia trawników używanych w parkach, na placach zabaw czy w ogrodach przydomowych, gdzie ruch jest duży i ciągły.

Trawa bizona (Bouteloua dactyloides)

Trawa żubrowa to jedna z najlepszych traw odpornych na udeptywanie. To gatunek typowy dla Ameryki Północnej, który sprawdzi się również w polskich warunkach klimatycznych. Trawa żubrowa cechuje się dużą wytrzymałością i zdolnością regeneracji. Cechuje ją gęsty, błyszczący liść oraz korzenie sięgające nawet 1,5 m w głąb ziemi.

Kostrzewa czerwona (Festuca rubra)

Kostrzewa czerwona to kolejna trawa odporna na udeptywanie. Jest to gatunek powszechnie występujący na terenie Polski. Rośnie najczęściej na obszarach piaszczystych, ale sprawdza się też w trudniejszych warunkach glebowych. Kostrzewa czerwona ma zdolność do rozrastania się, co sprawia, że szybko się regeneruje po uszkodzeniach. Jest obecna w większości mieszanek trawnikowych.

Kostrzewa owcza (Festuca ovina)

Kostrzewa owcza to inny gatunek trawy odporny na deptanie. Jest to nasza trawa rodzima, która dobrze radzi sobie zarówno na suchych, jak i mokrych terenach. Kostrzewa owcza ma długie, cienkie liście oraz rośnie w formie zwartej kępy. Jej korzenie sięgają nawet do 1 m głębokości, co pozwala jej lepiej wykorzystywać wodę i składniki odżywcze z gleby.

Strzęplica nadobna (Koeleria macrantha)

Strzęplica nadobna jest jedną z bardzo wytrzymałych traw. Jest to trawa powszechnie występująca na terenie Polski, która rośnie na żyznych glebach i dobrze radzi sobie w okresach suszy. Wyróżniają ją długie, szarozielone liście oraz silne korzenie, które sprawiają, że jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Mietlica rozłogowa (Agrostis stolonifera)

Wysoką odpornością na udeptywanie cechuje się również mietlica rozłogowa. Jest używana powszechnie na terenie Polski i Europy jako roślina trawnikowa. Trawa ta cechuje się drobnymi, ale silnymi liśćmi oraz dobrą zdolnością regeneracji. Rośnie na różnego rodzaju glebach, ale najlepiej radzi sobie na glebach średnio żyznych i wilgotnych.

Cynodon palczasty (Cynodon dactylon)

Cynodon palczasty zwany też trawą bermudzką to gatunek trawy pochodzący z Afryki, ale dobrze radzący sobie również w warunkach klimatycznych Polski. Jest to trawa o bardzo dużej wytrzymałości na udeptywanie, dzięki silnym korzeniom i zdolności do szybkiego regenerowania się. Cynodon palczasty jest idealnym wyborem na trawnik na placach zabaw czy boiskach sportowych.

Wszystkie te gatunki traw sprawdzą się doskonale w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie ich wytrzymałość na udeptywanie i zdolność regeneracji są kluczowe. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie pielęgnacja jest również ważna dla utrzymania trawnika w dobrym stanie. Regularne nawadnianie, koszenie i nawożenie pozwolą cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem przez długie lata mimo intensywnej eksploatacji.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk