Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Wysiew

Czy warto stosować nasiona otoczkowane?

0

Na rynku ogrodniczo-rolniczym można znaleźć wiele typów nasion, a nazwy niektórych z nich mogą brzmieć niezrozumiale i enigmatycznie. Przed zakupem warto więc choć trochę zapoznać się z najczęściej stosowaną nomenklaturą dotyczącą ich rodzajów, bowiem każde z nich mają inne zalety. Z naszego artykułu dowiesz się, czym są nasiona otoczkowane i czy warto je stosować.

Czym są nasiona otoczkowane?

Otoczkowanie nasion to proces, który polega na pokryciu ich specjalną powłoką, która zwiększa masę nasion oraz poprawia ich właściwości. Powiększone, cięższe nasiona, charakteryzujące się jednolitym i jednakowym kształtem znacząco wpływają na usprawnienie procesu wysiewania - zarówno ręcznego, jak i przeprowadzanego przy pomocy siewnika. Otoczkowanie najczęściej wykorzystuje się w przypadku nasion warzyw, a stosowana wówczas masa otoczkująca najczęściej składa się z substancji chroniących nasiona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Posiada ona jednak specjalne pory, przez które przepuszczane jest powietrze oraz woda. Rozkłada się samoistnie, a czasem jest dodatkowo wzbogacona nawozami mineralnymi, które wpływają na prawidłowy rozwój i wzrost rośliny. Otoczkowanie najczęściej wykorzystywane jest w przypadku nasion rolniczych oraz warzywnych.

Zalety otoczkowania nasion

Inwestycja w nasiona otoczkowane przynosi wiele korzyści, a także w dużym stopniu ogranicza konieczność przeprowadzania wielu czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych w przyszłości. Powłoka otoczkująca stanowi ochronę przed szkodliwymi patogenami glebowymi, które często przyczyniają się do bezpośredniego uszkodzenia nasion lub obumarcia młodych roślin. Ponadto chroni nasiona przed wysychaniem, dzięki czemu przyczynia się do zwiększenia zdolności kiełkowania, co z kolei determinuje zdrowotność i lepsze wschodzenie. Stanowi także nieocenioną pomoc dla rolnika: nasiona otoczkowane gwarantują łatwiejszy i wygodniejszy siew, dużą wydajność nasion oraz możliwość wyjątkowo precyzyjnego wysiewania, a także brak konieczności przerywania siewek.

Choć cena nasion otoczkowanych może wydawać się dość wysoka, jest to bez wątpienia coś, w co warto zainwestować. Ich zakup gwarantuje późniejszą oszczędność nie tylko pieniędzy, lecz także czasu i nerwów: jest to bowiem świetny i wyjątkowo skuteczny sposób na maksymalne zabezpieczenie i usprawnienie siewu.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk