Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik

Jak założyć trawnik na gliniastej glebie?

0

Zakładanie trawnika wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania gleby oraz doborem mieszanki, która najlepiej się sprawdzi w przypadku konkretnych potrzeb. Sprawa staje się nieco bardziej wymagająca w przypadku trudniejszych podłoży. Mowa tutaj na przykład o gliniastej glebie. O czym należy wówczas pamiętać, jak zadbać o taki grunt i jaka mieszanka sprawdzi się wówczas najlepiej?

Jak przygotować gliniastą powierzchnię do wysiewu traw?

O gliniastej glebie warto wiedzieć przede wszystkim, że jest zwarta o ścisłej strukturze, a do tego nadmiernie magazynuje wodę. W związku z tym można stwierdzić, że jest to uciążliwe podłoże, a co za tym idzie - chcąc wyhodować na nim zdrowy i gęsty trawnik, trzeba je uprzednio odpowiednio przygotować. Właśnie dlatego niezbędne będzie użyźnienie gleby. Można to zrobić poprzez przekopanie terenu, aby gleba się rozluźniła i napowietrzyła.

W pierwszej kolejności należy usunąć chwasty i resztki roślin, a później przekopać grunt na głębokość około 20-25 centymetrów. Może się przydać również wapno dolomitowe do przeprowadzenia zabiegu wapnowania, który podniesie pH gleby i zapewni jej niezbędne składniki pokarmowe. Aby ziemia pod trawnikiem była wilgotna i przepuszczalna, dobrze przeprowadzić piaskowanie. Zabieg jest przeprowadzany przy użyciu mieszanki składającej się z piasku z nawozem organicznym.

Jakimi trawami wysiewać gliniastą glebę?

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przejść do wysiewania gliniastej gleby. Dobór odpowiedniej mieszanki trawnikowej jest szczególnie ważny z uwagi na ścisłą strukturę gliny. W związku z tym warto sięgać po mieszanki traw, które sprawdzą się na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Właśnie dlatego zamiast produktów uniwersalnych czy dekoracyjnych lepiej sięgać po mieszanki traw regeneracyjnych, które charakteryzują się lepszą odpornością na trudne warunki. Istotne jest również dbanie o trawę, czyli podlewanie (rzadsze niż zazwyczaj, bo gleba ma więcej wody), usuwanie chwastów, nawożenie oraz częste koszenie.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk