Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Jak nawadniać trawnik w ogrodzie?

0

Piękny i żywozielony trawnik to marzenie każdego posiadacza przydomowego ogródka. Aby otrzymać taki efekt, ważny jest nie tylko dobór odpowiedniej mieszanki czy regularne nawożenie. Najważniejszą kwestią jest oczywiście podlewanie. Nie każdy jednak wie, jak nawadniać trawnik w ogrodzie, aby rósł zdrowo. Rano czy wieczorem? Ile razy w tygodniu? Obficie czy delikatnie? Sprawdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Jak często podlewać trawnik w ogrodzie? 

Częstotliwość i sposób podlewania trawnika w ogrodzie są uzależnione od wielu czynników. Nieco inne zasady obowiązują w przypadku mieszanek traw uniwersalnych niż w przypadku traw na miejsca nasłonecznione czy zacienione. Jednak jedną z ważniejszych kwestii, o których warto pamiętać, jest ta, aby podlewać trawnik rzadziej większą ilością wody (skąpe i częste nawadnianie nie jest dobrą praktyką).

Optymalnym rozwiązaniem jest podlewanie co 2-3 dni. 8-12 litrów wody na metr kwadratowy zapewni odpowiedni poziom nawilżenia. Wyjątkiem są młode trawniki, które początkowo warto nawadniać nawet dwa razy w ciągu doby najlepiej przed wschodem słońca oraz po zachodzie. Dzięki temu trawa się lepiej ukorzenia.

Jaka pora jest najlepsza na nawadnianie trawnika? 

Kolejną kwestią, na którą powinni zwrócić uwagę posiadacze przydomowych ogródków, jest czas podlewania trawy. Niezależnie od tego, czy przestrzeń zostanie wysiana mieszanką traw dekoracyjnych, czy może sportowych, najlepiej podlewać ją z samego rana. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie przeniknąć do głębszych warstw gleby, natomiast nadmiar odparuje w ciągu dnia. Nie należy podlewać trawnika w południe, ponieważ wówczas nawet 40 procent wody może odparować, a do tego może spowodować oparzenia liści od słońca.

W wyjątkowych sytuacjach można przeprowadzać nawadnianie wieczorem. Istotne jest też, aby strumień wody nie był zbyt intensywny. W przypadku niewielkich trawników wystarczy zaopatrzyć się w wąż ogrodowy. Jeżeli ogródek czy działka są duże, to lepiej sprawdzą się systemy automatyczne nawadniania, które będą o wiele efektywniejsze, a do tego przyspieszą prace.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk