Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Eko łąki jako element walki ze smogiem

0

Jednym z większych problemów, jeśli chodzi o zanieczyszczenia środowiska, jest niewątpliwie smog. Powstaje na skutek wymieszania się powietrza z różnego rodzaju nieczystościami, które są efektem ubocznym działalności człowieka. Za taki stan rzeczy odpowiadają między innymi fabryki, palenie węglem i innymi paliwami stałymi w piecach, a także coraz większa liczba samochodów na drogach. Biorąc pod uwagę coraz większą skalę smogu, niezwykle ważne jest, aby z nim walczyć. Jednym ze sposobów jest tworzenie tak zwanych eko łąk. Czym się wyróżniają i w jaki sposób pomagają środowisku?

Gdzie można zasiać eko łąki? 

Łączki mają wiele zastosowań. Najczęściej są kojarzone z przestrzenią do wypasania zwierząt hodowlanych, na przykład krów i koni. Oprócz tego wyróżniamy też łąki kwietne, które są świetną alternatywą dla tradycyjnych trawników i zapewniają wysoką bioróżnorodność. Warto również wspomnieć o tak zwanych eko łąkach, które są niezwykle pomocne w walce ze stale rosnącym problemem smogu.

Jeśli chodzi o miejsca, w których sprawdzą się najlepiej, to można je wysiewać wszędzie tam, gdzie występuje intensywny ruch samochodowy. Sprawdzą się na przykład pomiędzy ruchliwymi miejskimi uliczkami. Wyróżniamy kilka rodzajów takich łąk i trzeba je dobierać do terenu, na którym mają się znaleźć. Na przykład suche łąki kwietne sprawdzą się na suchych siedliska, mokre na terenach podmokłych, a pośrednie na obszarach o umiarkowanej wilgotności gleby.

Dlaczego warto tworzyć jak najwięcej eko łąk? 

Utrzymywanie tradycyjnych trawników w mieście bywa kłopotliwe, a przy tym drogie. Jeśli w ich miejscu powstaną eko łąki, to wraz z nimi wspomniane koszty się zmniejszą. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wystarczy ją kosić raz albo dwa razy do roku. Co więcej, są kolorowe, więc skutecznie upiększają miejską przestrzeń. Należy również wspomnieć o tym, że eko łąki skutecznie zmniejszają poziom zanieczyszczeń w miastach, na przykład minimalizują szkodliwe dla środowiska działanie spalin samochodowych. Poza tym świetnie sobie radzą również z pyłem i innymi nieczystościami. W efekcie poprawiają jakość powietrza oraz ogólną kondycję środowiska naturalnego.  Właściwości antysmogowe to zatem jedna z ważniejszych cech takich łąk. Podsumowując, takie mieszanki łączą w sobie walory estetyczne, łatwość pielęgnacji oraz nieocenione wsparcie środowiska naturalnego.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk