Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik
Wysiew

Eko łąka - przegląd najlepszych rozwiązań

0

Eko łąka to świetna alternatywa dla tradycyjnego trawnika. Nie tylko pozwala na wprowadzenie niepowtarzalnie sielskiego klimatu do ogródka, lecz także nie wymaga czasochłonnej i wymagającej pielęgnacji. Ponadto jest to świetna opcja na zwabienie pożytecznych pszczół i innych owadów zapylających, dla których stanowi schronienie. Podpowiadamy, czym dokładnie jest eko łąka oraz jakie są najlepsze sposoby na jej założenie!

Czym właściwie jest eko łąka?

Eko łąką nazywane są najczęściej tzw. łąki kwietne, które składają się z kompozycji przeróżnych roślin – jednorocznych, wielorocznych, a nawet chwastów, które imitują naturalne zbiorowisko roślinne. Te z kolei stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych mieszanek trawnikowych, bowiem zachwycają swoim niecodziennym wyglądem, zapewniają bioróżnorodność oraz pomagają w codziennym oczyszczaniu powietrza. Ponadto przyciąga owady zapylające, stanowi bazę do żerowania oraz siedlisko dla ptaków i małych ssaków.

Charakter eko łąki jest zawsze swobodny, ponieważ składa się z różnych gatunków roślin, które różnią się od siebie wielkością, kształtem, fakturą i kolorami, a także tempem i sposobem rośnięcia. Może być ona założona niemal na każdym terenie, a jej pielęgnacja sprowadza się wyłącznie do koszenia - rośliny wchodzące w jej skład wykazują wysoką odporność na suszę i intensywne promieniowanie słoneczne, a to ze względu na rozbudowany system korzeniowy.

Łąki kwietne – najpopularniejsze rodzaje

Łąki kwietne znajdują uniwersalne oraz wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Można podzielić je na kilka rodzajów, uwzględniając m.in. ich przeznaczenie i rodzaj roślinności, a są to przede wszystkim:

  • jednoroczne łąki kwietne – składają się z roślin jednorocznych, a kwitną już po kilkudziesięciu dniach od wysiewu. Utrzymanie efektu wymaga jednak corocznego siewu,
  • wieloletnie łąki kwietne – zapewniają trwały efekt, często wzbogacone są kwiatami jednorocznymi,
  • suche łąki kwietne – tworzone są z gatunków roślin, które preferują suche siedliska,
  • mokre łąki kwietne – obejmują mieszanki traw rosnących na terenach podmokłych,
  • pośrednie łąki kwietne – składają się z roślin rosnących na glebach o umiarkowanej wilgotności,
  • miododajne łąki kwietne – skomponowane z roślin miododajnych, które wabią owady.

Nasiona można skomponować samodzielnie lub wybrać gotowe mieszanki. Ważne jest jednak, aby zawsze wybierać sprawdzonego i zaufanego producenta, który gwarantuje najwyższą jakość materiału siewnego. Wówczas założenie własnej łąki kwietnej stanie się proste i przyjemne!


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk