Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Nawozy naturalne jako element rolnictwa ekologicznego

0

Pod pojęciem nawozów naturalnych rozumie się – zgodnie z definicją pochodzącą z ustawy o nawozach i nawożeniu – przede wszystkim nawozy wytwarzane z odchodów zwierząt gospodarskich, czyli obornik, gnojówkę i gnojowicę, a także guano (pochodzące od ptaków morskich lub nietoperzy). Czasami jednak definicję tę rozciąga się również na nawozy produkowane z substancji organicznych takie jak kompost, wymiennie stosując terminy „naturalny” i „organiczny”. Oba rodzaje nawozów są uznawane za ekologiczne i mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Jakie korzyści dla środowiska niesie stosowanie organicznych nawozów?

Umiejętnie dobrane i stosowane nawozy naturalne z jednej strony wzbogacają glebę w ważne składniki mineralne, m.in. azot, fosfor, potas, a z drugiej – pozytywnie wpływają na jej mikroflorę i strukturę. Ponadto ich produkcja jest w pełni ekologiczna, ponieważ pozwalają zagospodarować „odpady” powstające podczas hodowli różnych gatunków zwierząt (bydła, koni, kur) czy organiczne odpadki domowe (kompost). Cechują się naturalnym składem i nie zawierają syntetycznych dodatków, a proces ich wytwarzania generuje niski ślad węglowy przy praktycznym braku odpadów poprodukcyjnych.

Używanie nawozów organicznych jest korzystne dla roślin, a przy tym bezpieczne dla środowiska. Tego rodzaju nawozy są podstawą rolnictwa ekologicznego, ponieważ pozwalają zachować równowagę w gospodarce glebowej. Ich stosowanie znacząco redukuje ryzyko przenawożenia wiążące się z możliwością zanieczyszczenia wód gruntowych, zmianą pH gleby lub jej zasoleniem.

Rodzaje i zastosowania nawozów z substancji organicznych

Jak już wspomnieliśmy, nawozy pochodzenia naturalnego można podzielić na zwierzęce i roślinne. Oto ich najważniejsze rodzaje i zastosowania:

  • obornik bydlęcy – idealny do warzyw, owoców, a także trawników i roślin ozdobnych (kwiatów, krzewów, iglaków);
  • obornik kurzy – stosowany w uprawie warzyw, drzew i krzewów owocowych, bylin, żywopłotów i krzewów ozdobnych;
  • obornik koński – doskonały do inspektów i upraw szklarniowych oraz rozsad kwiatowych i warzywnych;
  • kompost – do nawożenia większości roślin ogrodowych i doniczkowych.

Jak widać, organiczne nawozy są nie tylko niezbędne w ekologicznym rolnictwie, ale również niezastąpione w przydomowych ogródkach, na działce czy w szklarni.

Gdzie kupić nawozy pochodzenia naturalnego?

Nawozy pochodzenia naturalnego można wyprodukować samodzielnie, składując w odpowiednich warunkach odchody zwierzęce lub odpadki organiczne. Można także kupić je lub nawet dostać za darmo od okolicznych rolników czy hodowców zwierząt, którzy chętnie pozbędą się nadmiaru obornika. Dobrą opcją jest także zakup nawozów w formie granulatu – są one wygodne w stosowaniu, przystępne cenowo i, co najważniejsze, pozbawione nieprzyjemnego zapachu. Nawozy organiczne są dostępne w stacjonarnych oraz internetowych sklepach rolniczych i ogrodniczych takich jak nasz, w którym zgromadziliśmy wysokiej jakości ekologiczne granulaty z różnego rodzaju obornika.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk