Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik
Poradnik

Czym nawozić trawę?

0

Stosowanie nawozów do trawy to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jest to zabieg, który gwarantuje wyhodowanie gęstej, intensywnie zielonej i przede wszystkim zdrowej murawy. W sklepach ogrodniczo-rolniczych znaleźć można obszerny wybór nawozów, zarówno sztucznych, jak i naturalnych, co paradoksalnie może utrudnić wybór tego właściwego, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, czym najlepiej nawozić trawę.     

Rodzaje nawozów do trawy

Warto rozpocząć od stwierdzenia, że nawóz do trawy nie może być wybierany przypadkowo! Należy zwracać uwagę, na skład produktów – wśród pierwiastków, które są niezbędne podczas rozwoju roślin, wyróżnia się przede wszystkim: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i żelazo.

Ze względu na dostępność, uniwersalność i stosunkowo niską cenę, właściciele ogrodów najczęściej wybierają nawozy mineralne, zwane także sztucznymi. Występują one w postaci proszku, granulatu lub płynu. Dzielą się one na krótko- lub długo działające, a ich specyfikacja determinuje częstotliwość przeprowadzania zabiegów nawożenia. Ponadto produkty tego typu różnią się od siebie w zależności od pory roku, podczas której powinny być stosowane, wyróżnia się więc nawozy wiosenne, jesienne czy letnie.

W sklepach ogrodniczo-rolniczych znaleźć można także nawozy naturalne, takie jak kompost czy obornik. Produkty tego typu są w pełni ekologiczne, dlatego cieszą się zainteresowaniem osób, którym dobro środowiska naturalnego nie jest obojętne.

Jak wybrać najlepszy nawóz?

Osoby, które cenią sobie praktyczne i wygodne rozwiązania, z pewnością powinny zainteresować się ofertą nawozów długo działających – ich stosowanie jest łatwe, a konieczność aplikowania ich maksymalnie dwa razy do roku gwarantuje oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Na rynku dostępne są także produkty specjalistyczne, które stosuje się m.in. podczas zakładania trawnika, renowacji uszkodzonej murawy czy zwalczania mchu. Wśród nich znajdują się także nawozy do trawy na wiosnę i jesień. Dodatkowo raz na kilka lat, warto stosować nawozy naturalne, które wzbogacają glebę o niezbędne substancje organiczne.

Kiedy i jak stosować nawozy?

Pierwsze nawożenie trawnika warto rozpocząć wiosną, na przełomie marca i kwietnia, zaraz po pierwszym koszeniu. Kolejne najczęściej przeprowadzane jest wczesnym latem, w okolicy czerwca, a ostatnie – w połowie sierpnia. Alternatywą dla częstego nawożenia jest zastosowanie nawozów długo działających.

Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego nawozu, należy pamiętać o wcześniejszym skoszeniu trawy. Ponadto, przed zaaplikowaniem preparatu, konieczne jest mocne wygrabienie gleby w celu jej spulchnienia. Zabieg warto przeprowadzić w pochmurny dzień, kiedy trawa nie jest nagrzana przez słońce. Niezwykle istotne jest równomierne rozprowadzenie nawozu, a także unikanie przenawożenia. Podczas stosowania nawozu warto stosować się do zaleceń producenta, które najczęściej opisane są na opakowaniu produktu.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk