Właściwości i zastosowania obornika bydlęcego
Nawozy naturalne są świetną alternatywą dla sztucznych substancji. Są przyjazne dla środowiska naturalnego i wydajne. Niektórzy gospodarze i ogrodnicy pozyskują je samodzielnie, jednak nie każdy ma taką możliwość. Nawozy naturalne powstają z obornika bydlęcego. W sklepach ogrodniczych można najczęściej spotkać obornik bydlęcy. Czym się charakteryzuje, jakie ma zalety oraz do czego można go wykorzystywać?
Co należy wiedzieć o oborniku bydlęcym?
Obornik bydlęcy jest jednym z chętniej wybieranych nawozów naturalnych. Podczas zakupów warto sięgać po produkty, które są w pełni ekologiczne i w 100% naturalne. Najczęściej są też bezzapachowe, co wpływa na komfort użytkowania. Pochodzi z obornika bydląt i jest organicznym nawozem w formie granulatu, więc jest łatwy w aplikacji.
Jeżeli chodzi o jego działanie, to jest doskonałym zamiennikiem nawozów mineralnych, ponieważ jest całkowicie bezpieczny dla roślin. Oprócz tego wpływa również korzystnie na ich ukorzenienie się, a także na wzrost plonów. Regularne stosowanie obornika bydlęcego jako nawozu to również gwarancja ograniczenia rozwoju szkodliwych dla roślin chorób. Świetnie się sprawdzi w uprawach ekologicznych.
Gdzie i do czego można wykorzystywać obornik bydlęcy?
Przed zakupem odpowiedniego nawozu do warzyw, owoców czy innych roślin należy zapoznać się z zalecaniami producenta. Jeżeli chodzi o obornik bydlęcy, który należy do nawozów naturalnych, to nadaje się do stosowania zarówno wiosną, jak i jesienią. Jeśli natomiast chodzi o rośliny, którym zagwarantuje lepsze i szybsze ukorzenienie się oraz zdrowy wzrost, to również jest to uniwersalny produkt.
Nawóz z obornika bydlęcego doskonale się sprawdzi przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również do nawożenia trawnika. Jest to produkt, który doskonale współpracuje z kwiatami, na przykład z różami. W razie potrzeby można nim nawozić również piwonie, powojniki, krzewy kwitnące, na przykład bzy oraz iglaki zasadolubne, na przykład jałowce, jodły, cisy i kosodrzewiny.