Czym charakteryzują się nasiona otoczkowane?
Materiał siewny ma ogromne znaczenie dla finalnych efektów uprawy rozmaitych roślin – od zbóż przez trawy po warzywa. By podnieść jego jakość, stosuje się otoczkowanie, czyli zabieg przynoszący wiele korzyści i zapewniający roślinom lepsze warunki do wzrostu. Na czym dokładnie on polega i co wyróżnia nasiona otoczkowane na tle innych? Przybliżymy ten temat w dzisiejszym wpisie.
Na czym polega otoczkowanie nasion?
Otoczkowanie nasion, jak sama nazwa wskazuje, to proces polegający na umieszczaniu ich w otoczce. Składa się ona z warstwy budulcowej i lepiszcza umożliwiającego trwałe pokrycie nasiona tą substancją. Masy otoczkujące są różne; mogą zawierać między innymi wieloskładnikowe nawozy mineralne, hormony roślinne, pestycydy, fungicydy i pożyteczne mikroorganizmy, które wspierają rozwój rośliny na początkowym etapie. Dobrze dobrana otoczka chroni nasiona przed działaniem szkodników i zapewnia im optymalne warunki do wzrostu.
Otoczki wytwarza się z różnych surowców, np. torfu, dolomitu, wapienia lub glinki kaolinowej. Są one twarde i wytrzymałe, a przy tym mają pory, co gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza, dostęp do wody i możliwość wykiełkowania. W zależności od składu otoczki dzieli się na porowate i nieporowate. Niektóre z nich pękają w krótkim czasie po wysiewie, inne rozkładają się znacznie dłużej. Substancję otoczkującą dobiera się starannie do potrzeb danego gatunku roślin – ważne, by pokrywane nią nasiona cechowały się wysoką zdolnością kiełkowania. Najczęściej otoczkuje się zatem nasiona warzyw takich jak marchew, pietruszka, cebula, kalarepa i wielu innych.
Korzyści z wysiewania nasion z otoczką
Po otoczkowaniu nasiona stają się większe i cięższe – mogą zwiększyć swoją masę nawet kilkadziesiąt razy! Ponadto zyskują jednakowy kształt i rozmiar. Wszystko to sprawia, że ich wysiewanie jest łatwiejsze, zarówno gdy przeprowadza się je ręcznie, jak i z użyciem siewnika. Materiał siewny zostaje rozmieszczony w równych odstępach, co eliminuje konieczność późniejszej przerywki i pozwala lepiej wykorzystać nasiona. Co więcej, nasiona otoczkowane kiełkują wcześniej, rośliny wschodzą bardziej równomiernie, a przy tym charakteryzują się podobnym rozmiarem.
Inną korzyścią z wysiewania nasion w otoczkach jest wygoda w późniejszej pielęgnacji roślin, które wzrastają w równych rzędach. Łatwiej jest je nawadniać i usuwać chwasty. Z kolei zachowanie optymalnych odstępów między roślinami korzystnie wpływa na ich wzrost i przynoszone plony. W ten sposób oszczędza się czas i nasiona, a co za tym idzie – również pieniądze.
Na koniec warto podkreślić, że do otoczkowania przeznacza się starannie wyselekcjonowane nasiona. W połączeniu z ochroną i dodatkowymi składnikami odżywczymi zapewnianymi przez otoczkę sprawia to, że otrzymujemy materiał siewny najwyższej jakości, a koszty inwestycji w droższe od zwykłych nasiona otoczkowane zwracają się w postaci obfitszych i lepszych jakościowo zbiorów.