Co wchodzi w skład nawozów naturalnych?
Odpowiedzialna i regularna pielęgnacja roślin w ogrodzie czy na polu jest kluczowa, aby zapewnić im zdrowy rozwój. Oprócz regularnego podlewania ważne jest również nawożenie. W tym celu w zależności od potrzeb można wykorzystywać nawozy mineralne albo naturalne. Te drugie są świetną alternatywą dla sztucznych substancji i można je pozyskiwać samodzielnie. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Właśnie dlatego sklepy ogrodnicze oferują takie produkty. Co wchodzi w ich skład?
Z jakiego obornika może powstawać nawóz naturalny?
Sięgając po nawozy naturalne, można mieć pewność efektywności ich działania oraz dużej wydajności. Rolnicy czy właściciele ogrodów, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie pozyskiwać ich samodzielnie, mogą zdecydować się na kupno gotowych produktów. Wyróżniamy nawozy naturalne pochodzenia:
- bydlęcego (powstaje z obornika bydlęcego), który sprawdzi się do nawożenia kapusty, szparagów, grochu, kalarepy i brukwi, a także do zasilania trawników i roślin ozdobnych,
- końskiego (powstaje z obornika końskiego), który odkwasza glebę, poprawia jej żyzność, wpływa korzystnie na ukorzenienie roślin i wzrost plonów, a do tego świetnie ogrzewa glebę podczas kiełkowania nasion,
- kurzego (powstaje z obornika kurzego, głównie ze struktur kwasu huminowego), który zapobiega objawom niedoborów w uprawach w sezonie wegetacyjnym i prowadzi do wzrostu aktywności mikrobiologicznej w glebie. Znajduje zastosowanie przy uprawie warzyw, owoców, winorośli i drzew.
Dlaczego warto stosować nawozy naturalne?
Wielu rolników czy ogrodników zastanawia się, jakie nawozy lepiej wybierać. Z tego powodu często porównują nawozy mineralne do tych naturalnych. Jeżeli chodzi o te drugie, to warto o nich wiedzieć przede wszystkim, że mają wiele cennych składników odżywczych, dzięki czemu wpływają korzystnie na wzrost roślin. Ponadto skutecznie użyźniają glebę, a do tego są wydajne. Dla wielu osób decydujący może okazać się również fakt, że są przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ w ich składzie znajduje się głównie obornik zwierzęcy.