
Wapno ogrodnicze
Stosowanie wapna ogrodniczego to najskuteczniejszy sposób na odkwaszenie gleby w przydomowym ogrodzie, na ROD, działce letniskowej, w polu czy w profesjonalnych uprawach. W szybkim czasie podwyższa odczyn gleby umożliwiając roślinom harmonijny rozwój. Jest jednocześnie wartościowym nawozem wapniowym. Dostarcza roślinom niezbędnego pierwiastka pokarmowego, a przy tym poprawia przyswajanie mikroelementów znajdujących się w glebie.
Zalety Wapna ogrodniczego:
- Szybka regulacja odczynu gleby.
- Umożliwienie efektywnej uprawy różnorodnych roślin w ogrodzie.
- Wzbogacenie podłoża w kolosalnie ważny składnik pokarmowy.
- Ograniczenie chorób fizjologicznych u roślin.
- Ograniczanie wchłaniania przez rośliny toksycznych związków (wapń wykazuje zdolność do wiązania metali ciężkich znajdujących się w glebie).
Zastosowanie Wapna ogrodniczego
Wapno ogrodnicze stosuje się w jednym zasadniczym celu – do odkwaszenia podłoża. Dlatego jest to produkt, który ma charakter typowo zadaniowy. Czasem wapno ogrodnicze jest wykorzystywane do sporządzania emulsji wykorzystywanej do bielenia pni drzew (przeciw uszkodzeniom mrozowym). W ten sposób najczęściej chroni się drzewa owocowe i mniej wytrzymałe na mróz drzewa ozdobne.
Jak stosować Wapno ogrodnicze?
Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem wapna ogrodniczego wykonuje się przy bezdeszczowej, bezwietrznej pogodzie. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Wapno rozsypuje się na ziemi w określonej dawce (zależnej m.in. od bieżącego pH podłoża). Zaleca się przekopać je z glebą. Należy unikać łączenia wapna z innymi nawozami, trzeba odczekać przynajmniej kilka tygodni.
Wapno ogrodnicze jest dostępne w opakowaniach o pojemności 1l.