Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik

Mieszanki traw polecane na miejsca zacienione

0

W wielu parkach czy ogrodach znajdują się miejsca, do których słońce niemal nie dociera – pod rozłożystymi koronami drzew, przy budynkach czy pod gęstym i wysokim żywopłotem. Na takich obszarach stworzenie pięknego zielonego trawnika jest nieco utrudnione, bowiem wiele gatunków traw preferuje spore nasłonecznienie, a w cieniu rośnie słabo i traci swój intensywny kolor. Na szczęście istnieją również rośliny, którym takie warunki służą, i to właśnie z nich komponowane są gotowe mieszanki traw na miejsca zacienione. Dzisiaj powiemy o nich coś więcej, by ułatwić wybór najlepszej kompozycji nasion.

Gatunki traw, które dobrze rosną w cieniu

Trawy cieniolubne doskonale radzą sobie przy ograniczonym nasłonecznieniu, ponieważ cechują się niższym zapotrzebowaniem na bezpośrednie promieniowanie słońca. Ponadto są łatwe w uprawie, wolniej oddają wodę, więc nie potrzebują intensywnego podlewania w okresach suszy, a przy tym wyglądają równie atrakcyjnie jak gatunki traw preferujące większą ekspozycję na słońce. Do traw cieniolubnych zaliczamy między innymi:

  • kostrzewę czerwoną – niską trawę z gatunku wielichnowatych o niewielkich wymaganiach glebowych;
  • kostrzewę trzcinową – o głębokim systemie korzeniowym, odporną na niesprzyjające warunki klimatyczne;
  • życicę trwałą – tworzącą zbitą darń o żywozielonej barwie, dobrze znoszącą udeptywanie i częste koszenie;
  • wiechlinę łąkową – tworzącą gęstą i równą darń, o bardzo małych wymaganiach.

Dla uzyskania najlepszego efektu najlepiej zastosować dobrze przemyślaną kompozycję składającą się z kilku gatunków cieniolubnych traw w odpowiednich proporcjach. Znacznie rosną wówczas szanse na estetyczny, a przy tym odporny i wytrzymały trawnik, który będzie pięknie prezentował się w miejscach zacienionych.

Gotowe mieszanki na trawnik w cieniu

Nasiona traw na murawę położoną w cieniu można dobrać na własną rękę, ale o wiele szybciej i wygodniej będzie skorzystać z gotowych specjalistycznych mieszanek traw na miejsca zacienione, które zostały już sprawdzone w warunkach niskiego nasłonecznienia. Dobrymi opiniami klientów cieszą się na przykład:

  • Ogród marki Agronas – mieszanka przeznaczona do terenów leżących w półcieniu, zawierająca kostrzewy trzcinową, czerwoną, różnolistną i szczeciniastą oraz życicę trwałą i wiechlinę łąkową;
  • Finezja marki Nasiennik – miks traw gazonowych o ciemnozielonej barwie i powolnym wzroście przeznaczonych do zacienionych miejsc w ogrodach, zawierająca życice trwałą i wielokwiatową oraz kostrzewę czerwoną;
  • Mieszanka ogrodowa marki Najlepsze Trawy z Iławy – cieniolubne trawy niewymagające częstego koszenia idealne do parków, skwerów i ogrodów, zawiera głównie życicę trwałą z dodatkiem kostrzewy czerwonej i owczej oraz wiechliny łąkowej;
  • Shade marki Graminex – do parków i częściowo zacienionych stanowisk w ogrodach. Składa się z nasion życicy trwałej, kostrzewy czerwonej i szczeciniastej, wiechliny łąkowej oraz mietlicy pospolitej.

Jak widać, posiadacze zacienionych terenów mają w czym wybierać, jeśli chodzi o założenie trawnika, który będzie wspaniale rósł mimo braku dużej ilości słońca.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk