Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Jak wybrać obornik pod warzywa?

0

Obornik, czyli ekologiczny nawóz pochodzenia naturalnego, składający się z przefermentowanego zwierzęcego kału i moczu oraz ściółki, doskonale nadaje się do uprawiania różnych warzyw. Jego stosowanie pozwala uzyskać obfitsze i bardziej okazałe plony. Obornik zawiera mnóstwo cennych składników wzbogacających glebę, takich jak azot, fosfor, potas, miedź, magnez, siarka, bor czy żelazo, a także pożyteczne bakterie i inne mikroorganizmy. W zależności od zwierząt, od których się go pozyskuje, wykazuje jednak nieco inne właściwości, dlatego rodzaj obornika warto dobrać do potrzeb konkretnych gatunków warzyw, by uzyskać jak najlepsze efekty. Oto krótki przewodnik dla początkujących ogrodników.

Obornik koński idealny pod osłony

Obornik koński charakteryzuje wysokie stężenie azotu i niskie sodu. Ten nawóz dobrze ogrzewa i spulchnia glebę, ponieważ wytwarza dużo ciepła – sprawia to, że doskonale sprawdza się w szklarniach i pod osłonami, między innymi do uprawy pieczarek oraz rozsad warzywnych i kwiatowych. Ponadto można go śmiało stosować na ziemiach ciężkich, gliniastych i mokrych, zwłaszcza pod uprawę marchwi, ziemniaków, selera, buraków, pora czy grochu.

Gdzie sprawdzi się obornik bydlęcy?

Obornik bydlęcy doskonale nawozi gleby piaszczyste, podatne na szybkie wyjaławianie, ponieważ zatrzymuje w nich wodę i cenne składniki. Ponadto ma właściwości odkwaszające i jest bogaty w azot, fosfor i magnez. Trzeba jednak zaznaczyć, że stężenie tych pierwiastków jest niższe niż w przypadku innych rodzajów obornika, dlatego można bezpiecznie stosować go pod większość roślin uprawnych (ryzyko przenawożenia jest znikome).
Nawóz bydlęcy sprawdza się najlepiej w uprawie kalarepy, kapusty, jarmużu, szparagów, grochu i brukwi. Świetnie nadaje się również pod pomidory, marchew, paprykę i ogórki.

Zastosowanie nawozu kurzego

Spośród nawozów naturalnych obornik kurzy wyróżnia się najbardziej skoncentrowanym składem i ogromną wydajnością – zawiera trzy razy więcej azotu niż obornik bydlęcy. Odkwasza glebę, zwiększa jej żyzność oraz reguluje nawodnienie i napowietrzenie podłoża. W związku z tym należy uważnie dobierać jego dawki (zwłaszcza w przypadku nowalijek), by uniknąć przenawożenia. Zaleca się jego rozcieńczenie, a w przypadku stosowania granulatów ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta. Obornik kurzy znajduje zastosowanie jako nawóz dla wielu roślin jadalnych, przede wszystkim tych o długim okresie wegetacji. Jeśli chodzi o warzywa, używa się go pod pomidory, ziemniaki, kukurydzę, szpinak, kapustę, cebulę, buraki czy kalafiory.

Dlaczego warto wybrać obornik granulowany?

Nawozy pochodzenia naturalnego są dostępne w różnych formach – zdecydowanie najwygodniejsze jest jednak stosowanie obornika w formie granulatu. Można nim nawozić zarówno wiosną, jak i jesienią, rozsypując wokół warzyw lub rozpuszczając w wodzie i podlewając rośliny. Co ważne, granulowany obornik jest w pełni naturalny, łatwy w przechowywaniu i aplikowaniu oraz bezzapachowy.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk