Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Poradnik

Czym karmić dzikie ptaki?

0

Jesień i zima to okres, w którym wiele zwierząt potrzebuje wsparcia. Mowa tutaj przede wszystkim o dzikich ptakach, które warto dokarmiać. Chłodne miesiące nie sprzyjają samodzielnemu zdobywaniu pokarmu, dlatego taka pomoc jest nieoceniona. Należy jednak pamiętać, że w tym celu nie mogą być wykorzystywane przypadkowe produkty. Jaka karma sprawdzi się najlepiej i na co zwracać uwagę, wybierając jedzenie dla dzikich ptaków?

Czym się wyróżnia dobry pokarm dla ptaków?

Możemy wyróżnić wiele sposobów na pomaganie dla dzikich ptaków. Nieocenionym wsparciem okazuje się na przykład kupno karmników czy budek lęgowych. Jednak najpopularniejsze jest dokarmianie. Wybierając pożywienie, warto zadbać przede wszystkim o to, aby była to wysokoenergetyczna karma. Jeśli chodzi o skład takich produktów, to dobrze, jeśli zawierają:

  • nasiona roślin oleistych,
  • tłuszcze,
  • ziarna zbóż (na przykład proso, pszenicę, biały groch czy kukurydzę).

Dzięki temu dzikie ptaki będą miały energię przez długi czas, a tym samym uzyskają wsparcie, które wielu z nich uratuje życie.

W jaki sposób dokarmiać dzikie ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Dobór odpowiednich produktów do dokarmiania dzikiego ptactwa jest niezwykle istotny. Jednak oprócz tego należy zadbać też o to, aby nie zaszkodzić zwierzętom, na przykład dostarczając im zbyt duże ilości jedzenia. Właśnie dlatego najlepiej wsypywać ziarna i nasiona do specjalnych karmników albo pojemników. Dzięki temu będą dozowane w optymalnych ilościach, a do tego chronione przed deszczem czy wiatrem. Dobrze też, jeśli niedaleko karmy dla dzikich ptaków znajdzie się woda. Jesień i zima to okres, w którym nawodnienie jest równie ważne co latem, jednak wówczas ptactwo ma ograniczony dostęp do wody.

Kolejną kwestią jest regularne czyszczenie karmnika i usuwanie z niego resztek pokarmu. Do najważniejszych zasad, których trzeba przestrzegać podczas dokarmiania, możemy zaliczyć: regularność, nieużywanie soli ani chleba, dbanie o higienę karmnika lub innego miejsca, w którym znajdą się ziarna czy orzechy. Oprócz tego karmnik w ramach możliwości powinien być ustawiony z dala od zagrożeń. Mowa tutaj na przykład o bliskiej odległości dużej liczby ludzi, psów i kotów czy ruchliwych dróg.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk