Masz pytanie? Zapytaj   info@graminas.pl
Trawnik

Od czego zależy kolor trawy?

0

Właściciel każdego ogrodu czy innej przestrzeni, na której wysiana jest trawa, chciałby otrzymać soczyście zielony trawnik. Czasami jednak zdarza się tak, że efekt nie jest tak spektakularny – mamy do czynienia z żółknięciem czy innymi zmianami wpływającymi na jej kondycję. Od czego zależy kolor trawy i w jaki sposób o nią dbać, aby była zielona i zdrowa?

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Sposoby na utrzymanie trawy w dobrej kondycji są uzależnione od rodzaju zastosowanej mieszanki. Nieco inne zabiegi będą konieczne w przypadku mieszanek na miejsca zacienione niż w przypadku nasion traw na boiska sportowe. Jednak do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych możemy oczywiście zaliczyć podlewanie. Aby cieszyć się soczystą zielenią trawy, należy to robić raz na tydzień, najlepiej jeszcze przed wschodem słońca, aby wilgoć dobrze się wchłonęła. Kolejną kwestią jest przemyślane strzyżenie. Najlepiej, jeśli trawa nie jest obcięta zbyt krótko przy ziemi – 2,5 centymetra to optymalna długość, natomiast w okresie suszy może być jeszcze wyższa.

Jakich makroskładników i mikroskładników potrzebuje trawnik, aby zdrowo rosnąć?

Aby cieszyć się zieloną i gęstą trawą nie wystarczy jej regularnie podlewać. Żółknięcie czy blaknięcie często wynikają nie tylko z niedoborów wody, ale również braku niezbędnych mikroskładników i makroskładników, których potrzebuje trawa. Te pierwsze są jej potrzebne w niewielkich ilościach, natomiast drugie w znacznie większych – regulują procesy zachodzące w komórkach oraz stanowią budulec białek, tłuszczów czy cukrów. Do makroskładników, które można dostarczać trawnikowi na przykład za pomocą nawozów mineralnych, zaliczamy:

  • potas odpowiadający za gospodarkę wodną,
  • fosfor, który reguluje barwę rośliny – w przypadku niedoboru tego składnika trawa może stracić połysk lub nabrać ciemnozielonego albo niebiesko-zielonego koloru,
  • wapń, który służy do odkwaszania gleby,
  • magnes, który buduje chlorofil nadający zielony kolor liściom,
  • azot, który również wpływa na wybarwienie liści, ponieważ jest składnikiem chlorofilu.

Do mikroelementów zaliczamy z kolei bor oraz miedź, która bierze udział w fotosyntezie. Ponadto trawnik potrzebuje również cynku, molibdenu, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Niedobory manganu mogą z kolei doprowadzić do zahamowania wzrostu, natomiast żelazo stymuluje powstawanie chlorofilu.


Dodaj komentarz
Komentarze0

Zobacz także
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Rolimpex S.A.. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: info@graminas.pl lub tel.: +48 532 399 610.
Koszyk