Łąka kwietna
Jest to specjalnie przygotowana mieszanka w skład której oprócz nasion traw wchodzą nasiona niektórych polnych kwiatów. Ze względu na skład mieszanki, zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do jednego lub dwóch koszeń. Jest to nowa ekologiczna i kolorystyczna mieszanka o walorach typowo dekoracyjnych.
Skład procentowy:
- życica trwała 41%,
- kostrzewa czerwona 53%,
- wiechlina łąkowa 4%,
- kompozycja kwiatów 2%
Łąka kwietna
Mówi się, że łąka kwietna jest alternatywą dla trawnika, zwłaszcza w miejscach bardziej suchych, silnie nasłonecznionych lub na pochyłym terenie. To prawda i nieprawda zarazem. Łąka kwietna może zastąpić trawnik, ale nie powinno się jej tak traktować. To uzupełnienie dla trawnika – warto w ogrodzie korzystać z obu typów! Łąka + trawnik, to jest to! Jakie przewagi ma łąka kwietna?
Łąka kwietna z Iławy – największe zalety
Już na dźwięk słów „łąka kwietna” wyobraźnia tworzy w głowie piękny, malowniczy, trawiasto-kwietny krajobraz. Niczym z dzieciństwa, domu na wsi u dziadków czy wczasów – to wciąż jest miejsce sentymentalne. Obecnie łąki kwietne coraz częściej wprowadza się nie tylko do przydomowych ogrodów, ale także do zieleni miejskiej (np. w parkach, pasach przy drogach, trudnym terenie). Są łatwiejsze w uprawie od trawnika, mają mniejsze potrzeby, a w dodatku wymagają mniej pracy. Zwykle kosi się je zaledwie 1-2 razy w sezonie. Dodatkowo wiosną warto wykonać dosiew roślin jednorocznych. I to wszystko.
Łąka kwietna jest więc mieszanką dla osób zapracowanych oraz wszystkich tych, którzy lubią naturalność w ogrodzie. To raj dla owadów, w tym zapylaczy.
Gdzie założyć łąkę kwietną?
Łąka kwietna znajdzie dla siebie miejsce w każdym ogrodzie, niezależnie od obranego stylu urządzania. Podkreśla dzikość ogrodów naturalistycznych, rustykalność ogrodów wiejskich i nadaje duszy wszystkim innym. Pasuje do ogrodu preriowego, a nawet nowoczesnego. Ponadto jest chętnie wysiewana w miastach. Z praktycznego punktu widzenia łąkę kwietną warto posiać tam, gdzie dla trawnika warunki są zbyt trudne. Mieszanka z Iławy – Łąka kwietna daje dużą elastyczność aranżacji. Można posiać ją w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie lub zazielenić teren niezagospodarowany. Wszędzie wygląda dobrze!
Łąka kwietna – skład gatunkowy
W składzie łąki kwietnej dominują dwie popularne trawy – kostrzewa czerwona (53%) i życica trwała (41%). Jako domieszkę zastosowano silnie krzewiącą się wiechlinę łąkową (4%). Oczywiście nie mogło zabraknąć tego, co tygryski lubią najbardziej – pięknych, dzikich kwiatów (2%). Łąka kwietna jest atrakcyjna od wiosny do jesieni. 1kg nasion wystarcza na obsianie 50m2 terenu.