Mieszanka gorzowska
Tradycyjna mieszanka gorzowska oparta o oryginalny skład: życicy wielokwiatowej, koniczyny inkarnatki i wyki ozimej. Odpowiednio dobrane odmiany zapewniają wysoki plon bogaty w białko. Mieszanka może być stosowana na wszystkich rodzajach gleb.
Regularne stosowanie mieszanki w płodozmianie wzbogaca glebę o cenną próchnicę dzięki czemu poprawia ona strukturę gleby. Na glebach lżejszych wpływa to na lepsze zatrzymywanie wilgoci natomiast na glebach ciężkich poprawia ich przepuszczalność.
Skład procentowy:
- Życica wielokwiatowa 50%
- Koniczyna inkarnatka 30%
- Wyka ozima 20%
Mieszankę wysiewa się od drugiej połowy sierpnia do połowy września, przez co rośliny osiągają optymalny rozwój przed zimą. Wiosną rośliny rozpoczynają wzrost niedługo po ruszeniu wegetacji, co pozwala im w pełni wykorzystać zgromadzoną w podłożu wilgoć. Dzięki temu zbiór mieszanki gorzowskiej następuje już w pierwszej połowie maja. Tak szybki termin zbioru umożliwia wykorzystanie mieszanki jako międzyplon w uprawach zbóż i kukurydzy.
Oprócz wysokiego plonu, rośliny zostawiają po sobie duże ilości resztek pożniwnych w postaci bardzo dużej masy korzeniowej. Bakterie brodawkowe roślin bobowatych wzbogacają glebę w azot pozostawiając wysokiej jakości stanowisko dla rośliny uprawianej w plonie wtórnym.
Po zbiorze plonu głównego odrost może być pastwiskowany, spasany na świeżo jak również zakiszany.