Karmnik Hamburg z kominem
Karmnik dla ptaków Hamburg z kominem jest nietypowy - oryginalny. Ma efektywny wygląd domku, a pokarm sypie się przez otwierany daszek. Dostęp do pokarmu jest nieco słabszy niż w przypadku tradycyjnych karmników, natomiast dzięki takiej konstrukcji ogranicza się potencjalne straty. Trzeba też uspokoić – skrzydlaci goście poradzą sobie z nim. Gdzie instalować karmnik? Jak z niego korzystać?
Karmnik dla ptaków drewniany
Karmnik Hamburg z kominem jest zbudowany z naturalnego, surowego drewna (sosna). Jest imitacją atrakcyjnego budynku. Został pomalowany w stonowanych, niekrzykliwych kolorach. Konstrukcja ma wymiary 19x19x27cm. Jest wytrzymała, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dach ze spadem ogranicza ryzyko zalegania śniegu czy lodu, a jednocześnie chroni pokarm przed przemoczeniem i pleśnieniem.
Karmnik dla ptaków Hamburg z kominem – użytkowanie i zastosowanie
Karmniki dla ptaków, w tym Hamburg z kominem, służą do zimowego dokarmiania ptaków w bezpiecznych, komfortowych warunkach. Jednakże ten model, w odróżnieniu od wielu innych, ma także duże walory dekoracyjne. Może posłużyć do stworzenia magicznego zakątka w ogrodzie czy na balkonie. Można zawiesić go w dowolnym miejscu (oczywiście niedostępnym dla drapieżników, w tym kotów). Pokarm umieszcza się od góry, przez otwierany daszek. Dlatego karmnik zaleca się przede wszystkim wykorzystywać do podawania pokarmu sypkiego, np. ziaren.
Karmniki dla ptaków i dokarmianie – co warto wiedzieć:
- Karmnik Hamburg z kominem najlepiej zawiesić na haku czy barierce balkonu. W ogrodzie minimalna wysokość wynosi ok. 150-200cm. To zmniejsza ryzyko ze strony drapieżników. Wybiera się stanowisko, na którym nie konstrukcja nie jest narażona na silne wiatry.
- Chociaż Hamburg z kominem jest mało narażony na zabrudzenia, warto co jakiś czas czyścić go (np. po opróżnieniu z nasion). Ptakom trzeba pomagać z głową.
- Po rozpoczęciu dokarmiania trzeba je kontynuować aż do wiosny. Regularność jest kluczowa. Ptaki przyzwyczajają się do stołówki i przylatują do karmnika nawet, gdy już od pewnego czasu nie ma w nim pokarmu.
Karmnik Hamburg z kominem łączy to co przyjemne (dla oczu) z pożytecznym (dla ptaków).