Karmnik Dziobek
Karmnik dla ptaków Dziobek to konstrukcja, która ma więcej niż jedną funkcję. Wykorzystuje się go do dokarmiania ptaków, ale sporadycznie może służyć skrzydlatym przyjaciołom za schronienie. Nie jest obiektem zamkniętym. W karmniku jest wystarczająca ilość miejsca, by jednocześnie mogło korzystać z niego kilka osobników. Kiedy i gdzie warto montować karmnik Dziobek?
Karmnik Dziobek – dlaczego warto?
O konieczności dokarmiania ptaków i ułatwianiu im przetrwania zimy nie trzeba nikogo przekonywać. Trzeba po prostu pomagać! Dlaczego natomiast karmnik Dziobek jest odpowiedni? Obiekt jest wystarczająco pojemny, by służyć za uniwersalną stołówkę (różne pokarmy, które są smakołykami dla wielu gatunków). Przy niesprzyjającej pogodzie może posłużyć dodatkowo za schronienie i w pewnym stopniu osłania ptaki przed silnym, mroźnym wiatrem. Oczywiście to funkcja dodatkowa, zasadnicze znaczenie ma „stołowanie”.
Budowa karmnika dla ptaków
Karmnik dla ptaków Dziobek jest wykonany z surowego, sosnowego drewna. Wygląda naturalnie i jest przyjazny naturze. Nadaje się do każdego ogrodu oraz na balkon, niezależnie od stylu urządzania. Wygląda estetycznie. Karmnik ma wymiary 20x24x24cm. Jest łatwy do montażu. Można umieścić go na barierkach, elementach zadaszenia na balkonie czy w dowolnym miejscu w ogrodzie (oczywiście słabo dostępnym dla drapieżników).
Karmniki dla ptaków i dokarmianie – co warto wiedzieć:
- Dokarmianie ptaków rozpoczyna się z chwilą pojawienia się dużych opadów śniegu. Ptaki przyzwyczajają się do stołówki i trzeba dokarmiać je aż do wiosny.
- Karmnik zapełnia się pokarmem regularnie. Warto sprawdzić, jak szybko pokarm jest zjadany. Zwykle dosypuje się go co 1-2 dni. Codziennie powinno się wymieniać wodę na świeżą (jak ma się chęci to jeszcze częściej – zwłaszcza w czasie mrozów, gdy szybko zamarza). Dostarczanie wody ptakom jest równie ważne co dokarmianie.
- Karmnik instaluje się w miejscu niedostępnym dla drapieżników, w tym kotów. Dlatego lepiej unikać montażu na gałęziach drzew.
Karmnik Dziobek pomimo osobliwego wyglądu w 100% spełnia swoją funkcję. Przy odpowiednim, zróżnicowanym doborze pokarmu tętni życiem.